Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Tvořivý blogísek

O čem psát, když vám dojde inspirace
Málokdy se mi stává, že nevím, o čem psát. Stalo se mi to právě teď a když jsem vymýšlela téma, napadlo mě, že už to samotné je dobrý námět na článek. Co můžete dělat, když nemáte nápad na článek a přitom se vám psát chce?


1.       Sbírat nápady a dávat si je do složky, obálky, krabičky, prostě na jedno místo. Kolikrát člověka napadne, že z toho a toho by byl dobrý článek, ale nemá zrovna čas ho psát. Bohužel, takový nápad v hlavě nezůstane, vykouří se, pokud si ho nenapíšete.


2.       Psát k obrázku nebo fotce. Pokud hodně fotíte, máte určitě spoustu fotek, které byste mohli na blogu zveřejnit. Ke každé můžete kousek něčeho napsat – kde jsem ji pořídili, případně jak jsem na to přišli, jaké zážitky se k danému místu nebo předmětu vážou.


3.       Řešení nějakého problému. Ani nemusíte být odborník, ale když řešíte nějaký problém, určitě je spousta lidí, kteří na tom byli, jsou nebo budou stejně. Ať už jde o přírodní léky na nachlazení, nápady na zdravou snídani, nápady na vánoční dárky pro tchyni nebo inspiraci k tomu, jak zabavit dítě na dlouhé cestě autem.


4.       Číslované seznamy. Něco ve stylu 5 zdravých jídel, po kterých nestloustnete, 7 knížek, které stojí za to přečíst, 10 webů se čtením pro ženy. Články ve stylu číslovaných seznamů jsou prý na internetu dost populární. Docela tomu věřím. Jednak to může souviset – podobně jako přechozí bod – s řešením nějakého problémů, několik jednoduchým tipů, co můžete v dané chvíli udělat. A pak taky jsou takové články přehledné a dobře se čtou.


5.       Co jste naposled četli? K čemu by byly knížky, kdyby nás neinspirovaly?


6.       Komentáře k aktuálním událostem. Když se ve zprávách nebo na internetu dozvíte něco, co se vás osobně dotýká, napište o tom. Nemusíte být znalec a na slovo vzatý odborník, abyste se mohli – zvlášť na vlastním blogu – vyjádřit k tomu, co se vám líbí nebo nelíbí. Doporučuju podobné příspěvky psát bez použití vulgarismů a hrubého napadání kohokoliv.


7.       Udělat si sbírku webů, které vás mohou inspirovat. Pro mě jedním takovým webem http://psychologie.cz/. Vždycky tam najdu něco, co mě osloví a občas mě to přivede i k napsání nějakého svého textíku.  Pokud čtete i další blogy, tak právě ty mohou být skvělým zdrojem inspirace. Můžete napsat článek, ke kterému vás přivedl příspěvek na jiném blogu, můžete na něj samozřejmě i dát odkaz. Jako další inspiraci nabízím odkaz na svůj blog, který jsem si založila jen tak, abych měla kam dávat svoje textíky. Psaní mě totiž baví, ale nestačí to, chci, aby moje články lidé četli a ideálně kdyby se jim četly příjemně. Takže ještě odkaz: http://pozitivni-blog.blogspot.com/


Ještě k tomu poslednímu bodu: právě teď se můžete nechat inspirovat tímto seznamem a vytvořit svůj seznam sedmi bodů, o čem můžete na svém blogu psát.30.4.2012 - Zajímavosti - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:38814x

Učíte se anglicky?

Učíte se anglicky? Pak vám možná možná přijde vhod odkaz na blog, kde se objevují mimo jiné videa, tedy spíš link na videa z youtube. K nim je přepis textu a taky český překlad, takže můžete poslouchat i sledovat, co říkají.


Kromě toho ten kluk, co tam mluví, je docela sympaťák a jeho angličtině je docela dobře rozumět. Začíná s jednoduchými věcmi, jako jsou pozdravy a zdvořilostní fráze, takže je to i pro začátečníky.


Takže jestli chcete vylepšit svoji angličtinu, zkuste to tady: http://samouk.pise.cz/anglicka-videa/102011/30.10.2011 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:22132x

7 blogů, které stojí za to číst


Nabízím pro inspiraci krátký seznámek blogů, o kterých si myslím, že stojí za čtení.


1. Šárčina “škola” vaření – když má někdo vaření jako hobby a dokáže se podělit i s ostatními.


2. Soňa Malinová – blog o designu.


3. Mít vše hotovo – pro, kdo chtějí být v práci produktivnější.


4. Co jíme – blog o zdravé výživě.


5. Módní peklo – blog o módních hříších v našich ulicích, obchodech a shopech.


6. Aluška – kousek ezoteriky.


7. Pozitivní blog - nemá jiné ambice, než poskytovat příjemné čtení, které snad i vylepší náladu.17.10.2011 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:22615x

Kniha stará 150 let a pořád aktuální

Informace dnes zastarávají strašně rychle, knížka třeba o počítačích je po pár letech už beznadějně out.


Dnes jsem na internetu objevila obrázky z knížky, která byla vydaná už v roce 1856 a přesto je její obsah pořád velmi zajímavý. Jmenuje Grammar of ornament - to znamená něco jako abeceda ornamentů, autorem je Owen Jones.


Knížka je plná ornamentů od starověku až do doby vydání a obrázky v ní jsou úžasné, zvlášť pro mě, protože mě ornamenty okouzlují a obdivuji je.


Obrázky se objevují dost často na internetu, buď když zadáte při vyhledávání obrázků v googlu jméno autora Owen Jones, nebo třeba na síti fotek a obrázků Flickr.


A kdo vládne angličtinou, může si koupit elektronickou verzi této publikace asi tak za 28 dolarů v internetovém megaknihkupectví Amazon.


 1.8.2011 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:23601x

Jarní inspirace

Pár nápadů, jak přinést kousek jara k sobě domů: http://ivana.blaablaablog.cz/mit-doma-kousek-jara/19.3.2010 - Domov - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:30288x

Višně v čokoládě

Není to jídlo, ale kolekce vzorů k vytištění v barvách růžové a hnědé. Najdete na fler.cz18.1.2010 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:31344x

Návod na ušití plátěného sáčku na láhev vína..

Když někomu neseme láhev vína, třeba na Silvestra, měli bychom ji taky trochu vypěknit. Můžeme jí kolem "krku" uvázat barevné mašličky (třeba ty, co nám zbyly od vánočních dárků). Můžeme lahev vložit do koupeného dárkového papírového sáčku. Nebo můžeme podobný sáček ušít z látky. Návod najdete na mém dalším blogu.26.12.2009 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:33880x

Blog o textilním tvoření

Zvu vás do svého dalšího blogu, kam dávám výsledky svého tvořivého experimentování a návody na tvoření.21.12.2009 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:33420x

On-line kurz vázání náramků přátelství od ledna 2010

http://www.fler.cz/zbozi?id=609623

 

Vhodný pro šikulky od deseti do sta let.25.8.2009 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:33899x

Domácí pribináček

Potřebujeme jeden tvaroh 250 gramů, raději nízkotučný. K tomu 12 % smetanu, asi tak 1,5 dl.  Přidáme k tomu jeden vanilkový cukr a vymícháme v míse do hladkého krému. Můžeme dosladit moučkovým cukrem.


Domácí pribináček vyjde o dost levněji, než kupovaný. Zkusila jsem to spočítat, vyšla mi cena 6,2 Kč za 100 g. Kupovaný stál 10,9 Kč na 80 g balení, to je 13,6 za 100 g. Takže kupovaný pribináček stojí dvakrát tolik, než ten domácí.


Dál jsem chtěla zjistit, který z nich má méně energie. Využila jsem e-kalkulačku od flory, která vám umožní spočítat si energetickou hodnotu jakéhokoliv jídla. Domácí pribináček mel 531 kJ/100 g, kupovaný 1017 kJ/100g. Takže i tady to vyhrál ten domácí.


A ještě obsah tuku: Ve 100 gramech pribináčku byl obsah tuku 17 g u toho kupovaného, 4,6 u toho domácího (při použití nízkotučného tvarohu.


 


 


http://cesky-rok.cz/recepty12.6.2009 - Vaření - Komentářů:3 - Přidat komentář - Přečteno:59566x

Piškotová omeleta s čokoládovou omáčkou

Těsto na jednu silnou omeletu připravíme z 1 bílku, který ušleháme na sníh, pak k němu přidáme 1 lžíci cukru a 1 lžíci mouky a také ten zbylý žloutek. Na másle na pánvi pomalu pečeme po obou stranách omelety.


Čokoládová omáčka: Uděláme kakaový pudink podle receptu na obalu tak, že zachováme množství mléka a cukru, ale množství pudinkového prášku zmenšíme na polovinu. Je to zvláštní, ale skutečně to má čokoládovou příchuť.


Další recepty najdete na webu cesky-rok.cz/recepty20.3.2009 - Vaření - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:54249x

Rychlobuchta

Přísady dávkujeme pomocí dvoudecilitrové sklenice. Potřebujeme 3 sklenice polohrubé mouky, 2 sklenice krystalového cukru (může být i míň, takhle je to dost sladké), 2 lžíce kakaa, 2 kakaového pudinku, 2 vejce, 1 sklenici, 1 prášek do  pečiva. Smícháme, nalijeme do vymazaného pekáče a upečeme.


Tento recept i spoustu dalších najdete na mém webu cesky-rok.cz/recepty19.3.2009 - Vaření - Komentářů:4 - Přidat komentář - Přečteno:55803x

Recept: kuře na zelí.

Dno pekáčku vyložte kyselým zelím - použijte jedno půlkilové balení na jedno kuře. Osolené, případně okořeněné kuře položte na vrstvu zelí a upečte. Pokud musíte podlévat, tak jen málo, aby zelí neplavalo ve vodě. Pokud chcete současně péci i brambory, dejte je raději do samostatné nádoby, protože v pekáči se zelím by nezměkly.


 


Recept pochází z webu cesky-rok.cz/recepty18.3.2009 - Vaření - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:62861x

Nový web o Valentýnu, svátku zamilovaných

http://www.cesky-rok.cz/valentyn/4.2.2009 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:37790x

Křížková výšivka - vánoční stromeček

http://free-cross-stitch.howto.cz/81-100/90.htm6.12.2008 - Zábava - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:57967x

Sněhulák pro křížkovou výšivku

http://free-cross-stitch.howto.cz/81-100/89.htm5.12.2008 - Zdraví - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:56623x

Filetové háčkování

http://free-filet-crocheting.wz.cz/29.11.2008 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:44651x

Pletené vzory na internetu

http://www.textilnik.cz/1pleteni/pletene-vzory/pletene-vzory.htm24.11.2008 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:51923x

Víte, co je ATC?

ATC je zkratka z anglického Artist Trading Card, což jsou kartička ztvárněné libovolnou výtvarnou technikou určená k výměně s ostatními tvůrci kartiček.


Rozměr je 2,5x3,5 palce, tj. 64x89 mm.


Ten malinkatý rozměr má výhodu v tom, že na tvorbu potřebujete jen málo času a materiálu a není vám pak líto kartičku někomu věnovat. Kromě toho, když zkoušíte něco nového a nepovede se to, není to tak k naštvání, jako u velké věci, jako je obraz.


Kromě klasických malířských technik jsem viděla i kartičky dělané z textilu, plstěné, vyšívané, koláže i kombinované techniky. Dělala jsem kartičky i s dětmi a moc se jim to líbilo. Kombinovali jsme kreslení a malování s koláží a přidávali jsme i zlatý prášek.


Za chvíli budou vánoce, možná by stálo za to vytvořit si nějakou malou kolekci a rozdávat je kamarádkám nebo přikládat k dárkům pro svoje blízké.


Moje první ATC jsou k vidění v mojí galerii na flickr.com. Odkazy - bohužel pouze anglické - jsou na mém webu textilnik.cz.


Zajímá mě, jestli se v Čechách najdou další nadšenci tohoto miniumění? Zaujalo vás to? Měli byste zájem udělat swap (neboli výměnnou akci)? 9.11.2008 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:40855x

Video: výstava patchworku ve Fulneku

Náhodou jsem na youtube.com objevila video z výstavy patchworku ve Fulneku.16.10.2008 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:40824x

Poblahopřejte Karolínce

Karolínka je moje osmiletá neteř, která si taky píše blog. Jenomže na její blogísek nikdo nechodí, protože o něm nikdo neví. Jestli jí chcete udělat radost a trochu ji povzbudit, napište jí něco do komentářů. Můžete jí třeba poblahopřát k svátku, který má 14. července.13.7.2008 - Zajímavosti - Komentářů:5 - Přidat komentář - Přečteno:60448x

Jak jsme oslavili/y svátek pletařek?

Nedávno jsem tady zvala na akci pořádanou v Praze u příležitosti světového dne pletení na veřejnosti.

 

Čekala jsem, že tam přijde tak pět, šest lidí, nakonec nás bylo dvacet, možná ještě víc.  Začaly jsme na Václavském náměsti u  sochy sv. Václava, kde skupinka pletoucích žen budila skutečný zájem. Zřejmě budeme na mnoha fotkách, které si zahraniční i tuzemští turisté odvezou domů.

 

Pokračování bylo v Ráji klubíček, kde došlo i na improvizovanou módní přehlídku na ulici. Dovedete si představit, jaké pozornosti se zejména průhledné a přiléhavé modely těšily pozornosti řemeslníků, kteří pracovali na protějším domě.

 

Samozřejmě jsme hodně fotili, nakoukněte do mojí galerie na flickrovi i do galerie Martiny. Něco jsem o tom napsala i na svůj další blog Textilník.

 

Nevím, o tom, že by se něco podobného dělo i jinde v  České republice. Doufám, že příští rok si z nás někdo vezme příklad a uspořádá setkání pletařek i jinde.

 

 15.6.2008 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:42617x

Pozvánka na výstavu paličkované krajky Romany Kdýrové

Výstava se koná v Odolene Vodě, v rodném domě Vítězslava Hálka.  Vernisáž je 24.6. 2008 v 18 hodin, výstava potrvá do 6.7.08.


Více informací o této krajkářce a obrázky jejích krajek najdete na jejím blogu.9.6.2008 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:43290x

Výstava patchworku ve Fulneku

Potrvá až do 16. června a rozhodně stojí za návštěvu, jak můžete vidět na fotkách.


Tuto i další zajímavé akce pro textilní tvořilky majdete v kalendáři textilník a také v blogu se stejným názvem.9.6.2008 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:42824x

Inspirace pro pletařky a cukrářky

Tohle je pro pletařky i pro cukrářky: jak vymodelovat z marcipánu klubíčko nebo pletenou šálu: http://veganyumyum.com/2007/06/how-to-knit-marzipan/

A tady je k tomu ještě i video: http://veganyumyum.com/2007/06/knit-night-cupcakes/6.6.2008 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:43231x

Svátek pletařek 14. června 2008

Připomínám, že se blíží svátek pro pletařky: světový den pletení na veřejnosti. Co a proč se slaví, to už jsem tu psala v jednom starším příspěvku.


Založila jsem tu taky diskuzi, která by měla sloužit hlavně k tomu, abychom se tam domlouvali/y, kdy a kde se sejdeme, abychom si společně zapletli/y.


Pokud jste z Prahy nebo se tam chcete přijet, sraz jedné skupinky pletařek je v 10 hodin na Václavském náměstí u sochy sv. Václava neboli u koně.


Kdo chce, může se s námi tramvají přesunout do Ráje klubíček, ale tam je potřeba se předem přihlásit, aby majitelka Ráje klubíček Martina věděla, s jakou návštěvností má počítat. Přihlašování je nutné jen na tuto druhou část akce, ke koni můžete přijít bez přihlášení. Naši pletoucí skupinku tam určitě nepřehlédnete.


Ještě přidávám odkaz na  fotky z loňského roku nejen z Prahy, ale i z jiných koutů republiky.3.6.2008 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:42602x

Stojící ženy

Nejsme tak bezmocné, jak si občas myslíme: http://marek.blog.respekt.cz/c/35338/Stojici-zeny-na-Den-matek.html13.5.2008 - Společnost - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:42692x

Vernisáž patchworkové výstavy

Nabízím fotky z vernisáže patchworkové výstavy Marcelky Vassové a Ludmily Kalábové, která byla 8.5.08 v Kadani. Doufm, že z fotek je znát ta skvělá atmosféra, která tam panovala.8.5.2008 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:42921x

Ohlédnutí za 2. mezinárodní výstavou patchworku v Praze

Když jsem loni byla na prvním ročníku této akce, byla jsem ohromená. Považovala jsem patchwork za sešívání čtverečků a jiných tvarů za vzniku deky nebo polštáře. Na loňské výstavě jsem  s obrovským údivem zjistila, že patchwork může být součást uměleckého díla, kdy výtvarnice místo štětce a barev použije textilní materiály. Ostatně to ostastně můžete posoudit sami, když se podíváte do mojí loňské galerie.

 

Zřejmě jsem nebyla sama, kdo takto prozřel, protože letos už jsem viděla o něco méně tradičních dek, ale více textilních kreací, které mají blíž k umění, a to i od českých autorek. Z letošní výstavy už pořídila nejen  fotografie, ale i několik krátkých videí.

 

Největším zážitkem pro mě byl zelený koberec pro Afghanistan, dobročinný projekt, kterého se stále ještě lze zúčastnit. Informace k tomuto projektu jsou na stránkách Bohemia patchwork klubu.

 

A když už se tento příspěvek modrá odkazy, přidám jich ještě několik:

 

Oficiální stránky výstavy - jsou ve čtyřech jazycích a už teď je na nich termín příští výstavy: 3.-5.4.2009.

 

Bohemia patchwork klub - pořadatel výstavy, klub s celostátní působností, který se schází jednou za čtvrtletí v Praze. Na jejich stránkách je také fotogalerie. Potěšilo mě, když jsem tam našla i sebe v rozhovoru s paní Gül Laporte, u které jsem byla workshopu.

 

Stránka kadaňských tvořilek, což je seskupení šikovných žen a dívek z Kadaně, kam patřím. Na konci stránky o výstavě najdete obrázky tří našich quiltů, které letos na výstavě byly.

 

Skupiny a kluby (nejen)  patchworkářek v Čechách i na Slovensku - to pro případ, že by vás tato technika okouzlila a chtěli/y byste se jí věnovat. Doufám, že tento seznam není kompletní a že se mi budou ozývat další kluby a kroužky, abych je přidala, což ráda a bezplatně učiním :-)

 

 7.5.2008 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:42987x

Světový den pletení na veřejnosti

Tento významný svátek  koná druhou červnovou sobotu. Přikládám sem volný překlad z oficiálních (anglicky psaných) stránek toho dne jako vysvětlení, k čemu je to dobré.


Takže tady je ten překlad:


Světový/mezinárodní den pletení na veřejnosti vznikl v roce 2005 z iniciativy Danielle Landes. Začal jako možnost pro pletaře/řky sejít se a užít se společnosti. Pletení je poněkud osamělá činnost, takže je jednoduché plést si někde o samotě a zabrat se do práce bez toho, že by si člověk uvědomoval existenci dalších pletařů/řek. Sousedky tak mohou strávit celý život a nevědět o sobě. Toto je den určený k tomu, abychom opustili/y s pletením své domovy a zúčastnili/y se ve svém okolí pletařského setkání. Kdo ví, možná tam narazíte právě na někoho ze svých známých. Představte si to jako jiskru, která zažehne plamen, vytáhnout všechny ty doma sedící pletaře/řky na čerstvý vzduch.WWKIP den je jedinečný, protože to je největší celosvětová pletařská akce na světe. Každá místní akce je organizována dobrovolníky nebo skupinou dobrovolníků. dělají to, protože chtějí, nikoliv z povinnosti. Přicházejí s novými nápady, kde se to může konat a co můžou dělat. Kdyby nebylo těchto lidí, mezinárodní den pletení na veřejnosti by stále byl jen myšlenkou. Takže až půjdete na některou z těch místních akcí, nezapomeňte poděkovat svým hostitelům a třeba i přispět k programu.

 

V minulosti někteří lidé využívali tohoto dne jako prostředek ukázat veřejnosti, že "pletou nejen babičky" a i když je to skvělá myšlenka, nezapomeňte, že bez těch "babiček" bychom neměli takové bohatství pletařského know-ho, jaké máme.WWWKIP den je skutečně o tom ukázat lidem, že pletení může být rozhodně společenská činnost. Na některých místech je několik různých pletařských skupin, které o sobě nevědí, tento den se mohou setkat na jednom místě.

 

V roce 2005 bylo 25 místních akcí na celém světě. V roce 2006 jich bylo 70. V roce 2007 už skoro 200.

 

Během let to bylo v Austrálii, Číně, Anglii, Finsku, Francii,Irsku, Norsku, Jižní Africe, Švédsku, Spojených státech a mnoha dalších zemích.Světový den pletení na veřejnosti se koná každý rok druhou sobotu v červnu.


 15.4.2008 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:45040x

POzvání na úžasnou výstavu

Tentokrát vás chci pozvat na mezinárodní výstavu patchworku, která se bude konat 5.-.6 dubna 2008 v hotelu Pramen v Praze. Je to už druhý ročník, na tom loňském jsem se byla podívat a byla jsem nadšená. Kromě klasického patchworku tu byly k vidění i věci, které se nedají nazvat jinak než jako umělecká díla.


To slovo mezinárodní, to není nikterak nadsázka, skutečně tam loni byl velký podíl exponátů z mnoha zemí hlavně z Evropy. U mě zcela jednoznačně zvítězily práce francouzských výtvarnic, protože to byly prostě úžasné věci. Snažila jsem se je i vyfotit, ale byla jsem dost zklamaná. Fotka sice ukáže, jak to dané dílo vypadalo, ale ten úžasný zážitek ze spojení struktur a různých materiálů, ten mi tam prostě chybí.


Moc se na ten letošní ročník těším, mimo jiné i proto, že tam také budu mít vystavené jedno dílko. Jeho fotografii ovšem zatím k dispozici nedám, až po výstavě.17.3.2008 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:43355x

Křížková výšivka

Nakoukněte do mého nového webu Free cross stitch, což je sbírka návrhů pro křížkovou výšivku. Většina z nich je pouze ve stavu návrhu, tedy ve čtverečkové síti, protože prostě nestíhám vyšít všechno, co nakreslím. Přece jen je mi ale líto syslit si to všechno u sebe v počítači, když ty obrázky můžou posloužit jako inspirace ostatním.28.2.2008 - Domov - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:46135x

PF 2008

Přeju hodně štěstí v novém roce.31.12.2007 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:44860x

Anglicko-český slovníček pro pletařky

Dala jsem si na stránky slovníček anglických výrazů, které se často objevují na anglických webech o pletení. Možná takový slovníček přijde vhod i vám.


 26.11.2007 - Zajímavosti - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:66251x

Recept na perníčky

65 dkg hl. mouky


25 dkg cukru moučka


10 dkg tekutého medu


8 dkg másla


3 rovné kávové lžičky jedlé sody


4 vejce


koření:


1 lžička tlučeného anýzu


1 lžička skořice


1/2 lžičky tlučeného hřebíčku


1/2 lžičky zázvoru


1/2 lžičky tlučeného nového koření


2 hvězdičky badyánu


Všechno toto koření se dá nahradit koupenou směsí koření na perníčky.


Vše dobře zpracujeme, necháme uležet v lednici min. jeden den. Perníčky vykrojíme, potřeme vodou a dáme péct. Upečené perníčky potřeme rozšlehaným vajíčkem.


Poleva na ozdobení:


1 bílek


15 dkg prosátého moučkového cukru


1 lžička solamylu14.11.2007 - Vánoce - Komentářů:2 - Přidat komentář - Přečteno:76263x

Mašličky s nivovou omáčkou

Těstoviny jsou u nás doma ve velké oblibě, dnes jsem na ně udělala omáčku z nivy.


Na trochu oleje jsem dala malinko osmahnout mraženou zeleninu. Zvolila jsem směs pod svíčkovou, ani ne tak kvůli chuti, ale kvůli barvě, protože je v ní červená mrkev.  Pak na to rozlámu trojúhelník nivy a snažím se to rozklofat vařečkou. Zaliju mlékem (může být smetana, ale mléko je dietnější a navíc se u nás v ledničce vyskytuje skoro vždycky, zatímco smetana jen málokdy).


Trošku jsem to povařila, ale radši jsme od plotny nikam neodcházela, protože by to určitě rádo uteklo. Nakonec jsem přidala kousek mraženého špenátu, mohla by být i petrželka nebo jiná zelená nať. Taky je tam spíš kvůli barvě, protože niva svou chutí nevýraznou zeleninu přehluší.


Solit jsem nemusela, niva je sama o sobě slaná dost.


Aby ta omáčka nebyla tak řídká, může se zahustit troškou solamylu, rozmíchaného ve studeném mléce, ale já jsem tam klepla dvě vajíčka. Není to hladká omáčka, spíš taková kouskovatá.


 12.11.2007 - Vaření - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:67620x

Palačinka na sladko i naslano

Potřebujete 2 vejce, cca ¾ litru mléka a hladkou mouku. Z těchto přísad umixujeme hladké, ale tekuté těsto. Přidáme do něj ještě také špetku soli a 2 lžíce oleje. Můžeme ho nechat 12 hodin uležet v ledničce, ale není to nezbytně nutné. Na tuku nebo na silikonové pánvi (bez tuku) smažíme po obou stranách palačinky. Pokud se palačinka trhá a nejde obrátit, mívá to dvě příčiny: řídké těsto, které napravíme přídavkem mouky, nebo je palačinky po té jedné straně ještě nedopečená a proto nejde odloupnout od pánve.Plníme sladkými, ale i slanými náplněmi.Zkuste třeba palačinku posypat nivou, složit na čtyřikrát a dát ještě na moment do mikrovlnky, aby se sýr trochu rozpustil. Je to moc dobré.26.10.2007 - Vaření - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:48958x

Bude zima, bude mráz

Vždykcy jsem měla radjěi léto, ale jednu dobrou vlastnost musím zimě přiznat. Je velice fotogenická. Když jsem si před několika lety pořídila digitální foťák, začala jsem si všímat, co je kde pěkného k vyfocení a zjisitla jsem, jak krásný objekt je led na kraji řeky, rampouchy, námraza na okně, zasněžená krajina.


Od té doby jsem vzala zimu na milost a chodím ji obdivovat. Jednu fotečku jsem nahrála i do galerie: http://foto.dama.cz/foto.php?f=18380918.10.2007 - Zábava - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:61314x

Žampionové mašličky

Nabízím recept na svůj poslední kulinářský experiment.


Uvaříme mašličky - tedy správně farfalle - nebo jiné těstoviny.


Na pánvi na trošce oleje oshneme plátky žampiónů, malinko podlijeme a podusíme. Můžeme přidat vajíčko, ale zamíchat jen opatrně, aby byla vidět žlutá.


Ještě nějaké koření, může bát masox, práškové plévkové nebo houbové koření, sůl, pepř.


Pak přidáme mraženou zeleninu, buď hrášek a mrkev, nebo nějakou barevnou směs. Zalijeme smetanou, prohřejeme a smícháme se zcezenými těstovinami a podáváme.23.7.2007 - Vaření - Komentářů:2 - Přidat komentář - Přečteno:64307x

Mezinárodní den pletení na veřejnosti

My, pletařky, jsme občas poněkud ostýchavé a stydíme se vytáhnout pletení někde mezi lidmi. Toho si všimla jedna šikovná ženská a vymyslela nový svátek, který má pomoci vytáhnout pletařky ven, aby se o svou zálibu mohly podělit s ostatními.


Letošní mezinárodní den připadá na sobotu 9.6.07. Jeslti se chcete také zapojit a nemáte to daleko do Prahy, přijďte v jedenáct dopoledne na Václavák ke koni. Pletení samozřejmě s sebou.


Myslíte si, že je to zbytečné? Jasně, plést si můžu doma u televize, nikoho k tomu nepotřebuju. Jenže když se můžu sejít s dalšími pletařkami, můžu se o svoje nápady podělit, na oplátku získat nějakou inspiraci, naučit se něco nového a hlavně, je to balzám na duši, potkat se se spřízněnými dušemi.


 8.6.2007 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:46887x

Opletený růžový tank

Když už opravdu nevíte, co plést a máte hodně růžových klubíček, může to dopadnout i takto. 


Obrázek jsem našla na jednom zajímavém, anglicky psaném blogu.[knittank.jpg]29.5.2007 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:47514x

Ušijte si sluníčkovou tašku


Tuhle tašku jsem si ušila, když jsem měla odjet  na víkend a zjistila jsem, že si nemám do čeho dát věci, tedy kromě igelitky.


Materiál je džínovina ze starých džínů. Kapsa se sluníčkem vyžadovala nejvíc práce. Nejdřív jsem nabatikovala kus bílé bavlny tak, aby uvnitř byl žlutý kruh, kolem něj bíložluté "paprsky". Do paprsků jsem ještě přidala malinko vyšívání, ale nutné to není. Obličej jsem namalovala barvami na textil.


Sešila jsem ji ze čtverců o velikosti 17x17 cm, z toho jeden centimetr po každé straně je přídavek na sešití. Celkově je ta taška velká 60x60 cm, vypadá tak trochu jako menší pytel na brambory a když si sbalím všechno potřebné, tak je asi tak stejně těžká. Jenže co mi zbývá, když toho potřebuju mít s sebou tolik?


 


 30.4.2007 - Zábava - Komentářů:7 - Přidat komentář - Přečteno:78261x

Modré nebe


Tenhle snímek jsem pořídila v jednom horkém dni, sluníčko pálilo a my jsme na procházce míjeli starý uschlý strom.17.4.2007 - Zajímavosti - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:68366x

Levandule


Dnešní obrázek není "výpujčený" z internetu, tentokrát je to moje vlastní fotka. Takhle vypadá kvetoucí levandule úplně zblízka. Můžete se přesvědčit sami, až tyhle voňavé kytky začnou kvést.11.4.2007 - Zahrada - Komentářů:6 - Přidat komentář - Přečteno:73537x

Krásná kabelka od Fendi - objeveno na style.com10.4.2007 - Móda - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:63798x

Kopřivové omeletky.

Tradičním velikonočním jídlem je velikonoční nádivka, do které se mají přidávat také mladé kopřivy. Nabízím vám receptík na jednodušší jídlo a to jsou kopřivové omeletky.


Potřebujeme samozřejmě kopřivy, buď listy nebo celé špičky rostlin, nabírané někde v relativně čisté přírodě, nikoliv u silnice nebo v parku, kam se chodí venčit pejskové. Abych se od kopřiv nepopálila, stříhám je malými nůžkami, těmi je pak i vezmu jakoby to byla pinzeta a vložím do plátěného pytlíku. Doma je pak spařím vřelou vodou a tím přestanou pálit úplně.


Spařené a pokrájené kopřivy rozkvedlám s vajíčkem, osolím, opepřím, a na pánvičce nebo v lívanečníku smažím malé placičky. Jedí se ještě teplé.


Kopřivy se dají nahradit i listovým špenátem( ten se spařovat nemusí). Pokud máte rádi barevné jídlo, přidejte do vajíček ještě na malé kostičky nakrájenou červenou papriku.


 6.4.2007 - Vaření - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:47080x

Moje další pletení

Jak ten čas letí, koukám, že už je to ale pěkně dlouho, co jsem tu psala naposled. Bylo to před (letními!) prázdninami a psala jsem o pletařském workshopu v Karlových Varech.
Mezitím jsem stihla další workshop, tentokrát v Praze a vzala jsem s sebou i svojí sedmiletou neteř, která se taky pokouší plést. Zatím umí jen hladce, občas jí nějaké to očko ujede, ale snaží se.
Tentokrát jsme se tam učili frivolitky. To ja taková docela pracná technika, kterou se dají dělat krajky. Učila nás to Hanka Hořáková a dostali jsme taky její knížku s vlastnoručním podpisem, takže se může zdokonalovat i doma. Ukazovala nám i to, jak zajímavě můžou frivolitky vypadat, když se místo tenkých nití použije silná pletací příze.
Jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet, ale stejně u mě vyhrává pletení. Před vánoci jsem dokončovala tři svetry, jeden velký z ovčí vlny pro mého dvoumetrového přítele a dva menší pro sestřina sedmiletá dvojčata. Skončila jsem na štědrý den ve dvě hodiny odpoledne. A to jsem ještě chtěla uplést dvoje ponožky. Ty ještě pořád čekají na dokončení, protože po štědrém dnu jsem zalovila ve svých zásobách a vybrala tam hromadu zbytků, ze kterých teď dělám svetr. Základní barva fialová, k tomu několik dalších barev, doufám, že to nebude vypadat moc divoce.


1.1.2007 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:47909x

Úžasný víkend v Karlových Varech

Před několika hodinami jsem se vrátila z Karlových Varů, z toho workshopu, který uspořádala Dulinka a musím říct, že jsem nadšená. Pletení je pro mě tak trošku osamělá činnost, protože okolo sebe nikoho podobně ujetého nemám. Pobyt ve společnosti spřízněných duší, to bylo úžasné. Naučili jsme se i leccos nového, Fair Isle, Entrelac, holografické pletení, poznala jsem se se spoustou príma ženských a taky jsem utratila za pletací přízi mnohem víc, než jsem původně měla v úmyslu. A začala jsem nové dílko: pletené pončo, koupila jsem si na ně dvě kila příze Dugalé ve dvou odstínech.
Můj nejdražší mi přišel naproti k vlaku, což mě opravdu potěšilo, protože ta příze přece jen něco váží. A pak poslouchal moje nadšené vyprávění, tak trochu mi to přál, tak trošku se zdálo, že mi závidí příjemný víkend. Když je tak úžasnej, určitě by si zasloužil nějaký pěkný svetýrek. Viděla jsem tam v jedné knížce úžasné vikingské vzory...

A mimochodem, další workshop prý bude za rok, už se těším.

28.5.2006 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:47489x

Velikonoční nápad na poslední chvíli.

Právě jsem přidala do svojí galerii jeden pěkný velikonoční nápad: vajíčka s kulichem a šálkou. Takový nápad se určitě bude líbit hlavně malým dětem, které - jak jsem si všimla - milují všechno, co má obličej a usmívá se.

14.4.2006 - Domov - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:99093x

Pletařská olympiáda

Při svém brouzdání po anglických blozích jsme několikrát narazila na slvoa The 2006 Knitting Olympics, což znamená něco jako PLETAŘSKÁ OLYMPIÁDA 2006. Když jsme pátrala, o co jde, zjistila jsem zajímavé věci. Jde o jakousi soutěž bez vítězů. Pravidla jsou taková: uplést během trvání olympiády - tedy od zapálení olympijského ohně 10.2.2006 až do jeho zhasnutí 26.2. - něco, co je pro tu konkrétní pletařku výzvou. Pro někoho to může být svetr, někdo bude rád, když zvládne šálu nebo ponožky, dokonce jsem tam objevila osmiletou dívku, která chce stihnout uplést chňapku.
Přemýšlela jsem nad tím, jestli se třeba taky nepřihlásit a po chvíli jsme se přistihla, že už si zkouším nový vzorek na svetřík pro mou neteř! Takže otázka už zní jinak: jak ho uplést, jaké zvolit barvy, jestli mi stačí vlna apod.
Na těch stránkách psali mimo jiné, že už se přihlásilo víc než 2500 lidí.
Pokud se chcete také přihlásit a umíte anglicky, tady je adresa:
http://www.yarnharlot.ca/blog/olympics2006.html

4.2.2006 - Zajímavosti - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:47771x

Obrázkování

Miluju obrázky a strašně obdivuju dílka ostatních. O ty nejkrásnější, které najdu se chci podělit, založila jsem si novou fotogalerii, kam uložím obrázky, o které se chci podělit. Větsinou jsou nalezené někde na anglicky psaných stránkách a zdroj je u každé fotky uveden - nejsem přece žádný zloděj fotek!

24.1.2006 - Zábava - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:77420x

Každý den píšu a baví mě to.

Docela jistě to má souvislost s mým celoživotním problémem se sebevyjádřením. Jako malá jsem byla velmi hodná a tichá a pořád ještě mám občas problém s tím říct svůj názor. Psaní je pro mě tak trochu jako terapie, protože mě nikdo nepřerušuje, můžu psát, co chci, jak chci, nemusím se na nikoho ohlížet.
Většina mých textíků se nehodí pro zveřejnění, vznikají proto, abych se z něčeho vypsala nebo si urovnala myšlenky. Sem tam občas napíšu něco, co se snad dá i nabídnout ke čtení ostatním. Možná proto tak miluju blogy. Je to tak trochu jako rozhovor, který se neztrácí, na který se dá navazovat. Přitom to není tak svazující a zodpovědné, jako psát pro noviny a časopisy.
Škoda jen, že české luhy a háje jsou tak chudé na kvalitní blogy. V angličtině je to daleko lepší, dá se najít obrovská spousta blogů psaných na určitá témata, někdy i dost okrajová. Našla jsem dokonce blog, který se zabývá ručním pletením ponožek. V češtině by nijak úžasné popularity nedosáhl, ale v angličtině? Tam se najde na každou "kravinu" publikum.
Kam jsem vůbec dala odkaz na ten blog?


22.1.2006 - Zábava - Komentářů:2 - Přidat komentář - Přečteno:81454x

Pochvala potěší

Občas jsem maximalista. Třeba loni na podzim, když jsme se rozhodla věnovat mojí sestře velkou patchworkovou deku. Rozměr 180x200 cm. Promyslela jsem si barvy, aby se jí hodily do pokoje a pustila jsem se do práce. Říkala jsem si, že když každý den udělám kousek, tak to do těch vánoc v pohodě stihnu. Uf. Stihla jsem to, ale poslední dny jsem strávila šitím hodiny denně. Nestihla skoro ani nic napéct.
Deka se naštěstí líbila a prý se s ní sestra zachumlává večer u televize.
Včera se mi dostalo ještě dalšího zadostiučinění: intenzivního chválení od jedné sestřiny kamarádky, která netušila, že něco takového taky umím.
To by bylo blbý, kdybych nepřidala obrázky, že jo? Uložila jsem je do svojí galerie, do sekce Patchwork.


16.1.2006 - Domov - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:47391x

Sypaná batika na hedvábí

Ve své galerii mám mimo jiné fotky hedvábných šátků barvených sypanou batikou. Tuhle techniku už jsem někde popisovala, takže sem dávám jen link.
Barviva v prášku, to můžou být třeba barvy Iberia, které mají v drogerii, ale většinou nemají nic moc výběr.
Obarvit se dají přírodní materiály, přírodní hedvábí také. Ze syntetických jde třeba polyamid. Rozhodně se vyhněte polyesteru PES a polyakrylonitrilu PAN, ty je obtížné obarvit i v průmyslu, za pomoci vysokého tlaku, chemikálií atd.
Sypaná batika je zajímavá a nepříliš náročná, výsledek je ovšem do značné míry náhodný, protože jen těžko ovlivníte množství těch jednotlivých barevných prášků, které na látku nasypete. Proto se jen těžko dá udělat třeba napodobenina už obavené věci.
Ještě odkaz na ten můj článek o sypané batice: http://textilno.bloguje.cz/1_tema.php

12.1.2006 - Móda - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:49823x

Úžasné mandaly

Strašně se mi líbí mandaly. Zkoušela jsem je i kreslit, což mě bavilo, ale k chlubení to moc není. Objevila jsem jeden prima blogísek, kde je, kromě spousty dalších věcí, také sekce Mandaly. A hodně povídání o tom, k čemu mandaly jsou, jak fungují...
Doporučuju k návštěvě na http://blog.lide.cz/helga.pavlikova/mandaly/

10.1.2006 - Zábava - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:48336x

Propadla jsem blogování

Nejdřív jsem si zřídila blog na lidé cz, najdete ho na adrese www.lide.cz/imichalova, napsala jsem pár článků, pak dlouho dlouho nic. Pak mě to psaní začalo bavit a teď tam píšu skoro každý týden.
Pak jsem zjistila, že bych chtěla nějaké místo, kam si budu psát o štrikování, šití, odkazy a cokoliv dalšího, co se týká mého největšího hobby, textilního tvoření. Jeho adresa je www.bloguje.cz/textilno. I tam se snažím přispívat pravidelně.
A když jsem se porozhlédla na dama.cz, dostala jsem chuť založit si blogísek i tady.

9.1.2006 - Zábava - Komentářů:4 - Přidat komentář - Přečteno:76167x

Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Další blogy- Tvořivý blogísek
O čem psát, když vám dojde inspirace
Učíte se anglicky?
7 blogů, které stojí za to číst
Kniha stará 150 let a pořád aktuální
Jarní inspirace
Višně v čokoládě
Návod na ušití plátěného sáčku na láhev vína..
Blog o textilním tvoření
On-line kurz vázání náramků přátelství od ledna 2010
Domácí pribináček

imichalova - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (380)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (150)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Sem a tam (77)
Zajímavosti pro všechny (77)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Život okolo mne (42)
Povídky (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si