Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Michal weblog

Zrcadlovka vs. kompakt

Zrcadlovka je dneska to nejlepší co můžeš pořídit. (Když nepočítám profi střední a velký formát.) Platí jedno pravidlo: Kdo si jednou vyzkouší a osvojí zrcadlovku, už nikdy nechce nic jiného. Napíšu ti zákládní rozdíly mezi kompaktem a zrcadlovkou.

Rychlost: Zrcadlovka je ve všech ohledech rychlejší. Cvakneš a máš fotku, žádné zpoždění. Náhledy na displeji se také zobrazují rychleji. Dokáže fotit množství snímků v řadě třeba i 5 za vteřinu. Zoom se ovládá točením prstence na objektivu a to je tisickrát rychlejší, než tlačítkové zoomy na kompaktech.

Citlivost a dynamický rozsah: Zrcadlovky mají velký čip a ten je kvalitnější a citlivější. Takže dokáže lépe fotit v horších světelných podmínkách. Digitální šum je mnohem menší. Dynamický rozsah je vyšší. Tam, kde kompakt přepálí oblohu, tam to ještě zrcadlovka zvládne. Ale také má svá omezení. Klasický film má rozsah ještě větší.

Kvalita snímku: Je propastná.

Hledáček: Zrcadlovky mají kvalitní hledáček, kde je velice dobře vidět celá scéna. Na druhou stranu zrcadlovka neumožňuje focení na displej. (umí to zatím jen nový Olympus)

Příslušenství: K zrcadlovkám je většinou dostupné velké množství příslušenství. Různé objektivy, filtry, předsádky, blesky, ... Méně dostupná jsou podvodní pouzdra. Ty se na kompakty dělají běžně.

Hlouka ostrosti: Díky velkému čipu umožňuje zrcadlovka lehce rozostřit pozadí a tím třeba portrét zvýraznit a oddělit od pozadí.

Hmotnost a velikost: Zrcadlovky jsou větší a těžší. 1Kg je základ, mnohdy je to i více. Proto se lépe drží a lze udržet v ruce kratší časy. Je ale hůře přenosná. Stále ji tahat všude nelze. Na mnoha akcích je kompakt lepší.

Cena: Je tu stále velký cenový rozdíl. Nejlevnější zrcadlovky začínají na 19.000,-. A to je většinou jen základ. Ten sice může dlouho stačit, ale časem si většina přikoupí další objektiv, brašnu, blesk, filtry atd. Na druhou stranu nejdražší kompakty stojí také kolem 20.000,- To jsem se rozepsal. A nyní k tomu, co je na dnešním trhu:

Canon: Asi nejrozšířenější značka. Dá se sehnat spoustu věcí v bazarech, má slušné ceny, často dělá nové modely. Jeho profi přístroje jsou jedinečné na trhu. V profi třídě nemají prakticky žádnou konkurenci. Pokud vím, majitelé Canonu jsou spokojení uživatelé. 300D,350D - základní model, 300D je starší, 350D novější, ten mám já. Cena se zákl. obj. 21.500,- 20D - polo/profi přístroj, cena 43.000,- 5D - polo/profi, cena 113.000,- 1D - profi mašinka, cena 200.000,- až 250.000,-

Nikon Druhý největší hráč na trhu. Nemá to nejlepší v profi třídě. Trochu zaostává ve vývoji. Nikonů je na trhu méně a hůře se shánějí v bazarech. Znám pár lidí, co spokojení nejsou a po Canonu pokukují. Je tu mezi námi taková malá názorová válka. Ale jsou to také velice kvalitní přístroje. Část profíků je také používá. D50 - 19.000,- D70 - 30.000,- D200 - 50.000,- (jen tělo)

Olympus se snaží ty dva dohnat. Profíci ho však vůbec neberou. Používá o něco menší čip, takže kvatita snímků je menší. Používá 3/4 systém, takže fotky mají rozměr jako z kompaktu. Ostatní zrcadlovky mají klasický ormát fotek (10x15). Příslušenství je méně. Jeden z nových Olympusů umožňuje fotit přes displej. E-500 20.000,- E-330 27.000,- Další zrcadlovky dělá ještě Samsung a Pentax. Zajímavým přístrojem je SONY DSC-R1. Má velký čip, takže dokáže kvalitou skoro to, co pravé zrcadlovky. Ale je zabalen do kompaktnějšího těla. Takže je to tak něco mezi. Cena 22.900,- První výběr je dost důležitý. Když časem přidáš příslušenství, tak se k jiné značce těžko přechází, protože staré příslušenství ti nebude na jinou značku pasovat.27.3.2006 - Zajímavosti - Komentářů:2 - Přidat komentář - Přečteno:59104x

Názory čtenářů

suru 25.12. 11:25
Ahoj.Vlastním Lumix-reklamní DMC-FZ7.Je to velký průšvih??Bude mi muset vydržet,až dokonce mého žití...:-(( A zrcadlovka je pouhým mým snem...
Michale,díky za tyto stránky..Body stručné a srozumitelné.
Miluna 27.8. 16:09
AHojky,vlastním zrcadlovku a je to fakt super.Fotky jsou nádherný,neměnila bych.
Poslední
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Další blogy- Michal weblog
Zrcadlovka vs. kompakt
Byznysový slovníček
Z časopisu ABC - rok 1960
Máš dvě krávy !!
Vše o Cookies
Balada o prdu
Šok: Telecom má opět nové tarify !
Slovenští Romové útočí prací
Vzýukm na Cmabridge Uinervtisy
Reklama na minerálku Korunní

Michal - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (376)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (149)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (74)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si