Milé čtenářky, milé Dámy,
Diskuse zůstanou! Přesvědčily jste nás. Jsme překvapení, jak moc je máte rády. Diskuse získají novou, jednodušší podobu. Ty stávající však musíme zrušit, tedy všechna diskusní fóra na diskuse.dama.cz včetně všech jeho podstránek a uživatelských účtů. Pokud nechcete přijít o obsah, který jste zde uveřejnily, prosíme, abyste si jej stáhly. Více informací v tomto článku.

Děkujeme za pochopení,
vaše redakce.

Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Postřehy z mojí hlavy

Jsem vášnivá knihomolka, proto asi nebude těžké odhadnout, o čem nejraději píšu! :) Zkrátka, miluju knížky a ráda se s druhými dělím o své dojmy z četby :)

Mapa vztahů

Tenhle měsíc jsem opravdu nějak hodně produktivní. No, to ale u mě tak s podzimem bývá. Jak jsem v jiných měsících docela vybíravá, tak na podzim a v zimě neopovrhnu jakoukoliv knížkou.

A tak se stalo, že mé oko padlo na titul, jaký byste u mě za normálních okolností jen stěží hledali. Knížku povídek (to samo už je dost výjimečné), českou (ještě vzácnější) a navíc k tomu oceněnou Magnesií literou. To vážně není můj typický šálek literatury. Ale je podzim a tak je všechno odpuštěno.

A víte, co já jsem za tu Mapu Anny – jak se knížka jmenuje – od Marka Šindelky vážně ráda.

Jak by se na první pohled mohlo zdát, že knížka mapuje jakousi Annu, tak víc než ji, se věnuje jejím vztahům a vztahům lidí jí blízkých.

Totiž, i když je Mapa Anny knížka povídek, tak to nejsou jen jednotlivé nesouvisející příběhy, ale spíš jednotlivé příběhy skupiny lidí, kteří se mezi sebou znají. Tedy v některé povídce je ta či ona postava hlavní a v té další zase vystupuje jako vedlejší. No propletenec, ale moc příjemný.

Dozvídáme se tu spoustu osobních příběhů spousty lidí a postupně zjišťujeme, že jejich naoko bezvadné životy mají plno much. A to především ve sféře milostných vztahů. V jedné povídce si například hlavní hrdinka pořád stěžuje na svého partnera. Ten ji podle všeho bezmezně miluje a je pro ni ochoten udělat vše – ona je ale nespokojená. A pak se záhy dovídáme, že ani on není moc spokojený, a že si od vztahu sliboval daleko víc.

Jednoduše autor tu ukazuje, že to jak se prezentujeme pro okolí, je dost jiné než to, co prožíváme v našich srdcích. A to je taky hlavním motivem celé knížky. Rozbor vztahů, jejich vnímání a vůbec vnitřní život. Proto je taky v Mapě Anny dáván da

leko větší důraz na samotné postavy, než na nějaký děj. Ten v podstatě není, ale nevadí to – napínavá dramata se totiž odehrávají v nitrech perfektně vyprofilovaných postav.

Inu, tohle je knížka pro fajnšmekry – není se co divit, dostala Magnesiu literu – přesto si ale myslím, že potěší i takového laika, jako jsem já. No ostatně, mě potěšila. A jak jsem zvyklá na detektivky, thrillery, nějakou tu romantiku a společenské romány, tak tohle dílo – které se nemůže víc vymykat mému vkusu – které si své místo v mojí knihovně zaslouží.

Jak jsem psala, není to úplně z těch nejsnadnějších knih, je trochu náročnější, ale o to víc vám zůstane v paměti. Nebo tedy aspoň mě se Mapa Anny do paměti podepsala červeným inkoustem.22.10.2014 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:12714x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Čaj s nápadníkem
Když vaše dítě spáchá sebevraždu
Tomu se říká život jedna báseň
Existence posmrtného života
Jak nám mohou poradit duše?
Erotický thriller
Manželky
Mapa vztahů
Vypravěčka
Manželovo tajemství

Morise - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (382)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (150)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
RECEPTY (89)
Sem a tam (79)
Zajímavosti pro všechny (77)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Patchwork (51)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Život okolo mne (42)
Povídky (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si