Milé čtenářky, milé Dámy,
nadešel čas, abychom vás informovali o plánovaném uzavření diskusního fóra na diskuse.dama.cz včetně všech jeho podstránek a uživatelských účtů. Pokud nechcete přijít o obsah, který jste zde uveřejnily, prosíme, abyste si jej stáhly. Děkujeme za vaši přízeň a doufáme, že nám ji i nadále zachováte na webu dama.cz, kde budete moci po uzavření fóra diskutovat pod články bez nutnosti přihlašování do účtu.

Děkujeme za pochopení,
vaše redakce.

Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Postřehy z mojí hlavy

Jsem vášnivá knihomolka, proto asi nebude těžké odhadnout, o čem nejraději píšu! :) Zkrátka, miluju knížky a ráda se s druhými dělím o své dojmy z četby :)

Vypravěčka

Včera jsem psala a dneska píšu znovu. Ale tentokrát na knížku, kterou už mám nějakou chvíli přečtenou. To mi není moc podobné, většinou jak knížku přečtu, tak o ní i napíšu. No Vypravěčku od Jodi Picoultové jsem zkrátka musela vstřebat – pomalu a postupně.

Mám ráda rozmanitou literaturu, ale je jedna, na kterou si vážně potrpím. Totiž taková, kde se řeší sporné společenské a životní otázky. A právě Vypravěčka od mojí oblíbené autorky je takovými dilematy protkaná od začátku až do konce. Je to ta z knih, na kterou budete dlouho vzpomínat a jejíž příběh vám ještě notnou chvíli zaměstná mysl.

Ostatně takové jsou všechny knížky Jodi Picoultové, ovšem Vypravěčka je ještě o stupeň dál.

Sage Singerouvá to v životě neměla a nemá snadné. Před pár lety totiž zabila svoji matku. Nepředstavujte si ale nějakou násilnou vraždu. Zkrátka i dobrý řidič to někdy nezvládne. A aby toho nebylo málo, tak si Sage z té ošklivé autonehody nenese jen trauma a výčitky svědomí, ale taky nevzhlednou jizvu, která hyzdí její tvář.

No a jak to tak bývá, takové znamení nezůstává bez povšimnutí. Lidé si ji prohlížejí a to Sage nesnáší. Proto pracuje v noci – jako pekařka – a přes den je doma, spí, nebo si čte. Anebo je taky na té otravné terapii.

Prý by ji sdílení svých traumat mělo pomoci od výčitek svědomí. Sage to tak necítí, prostě ji to otravuje. Ale chodí tam – inu, i takový samotář občas potřebuje lidi.

A pak je tu na druhé straně Josef Weber, vitální a lidmi oblíbený pětadevadesátník, který stejně jako Sage navštěvuje terapie.

A jak se zdá, Sage na něho udělala dojem, a i přes počáteční rozpaky, se tahle podivná dvojice záhy sblíží a stane přáteli. Ti dva v sobě mají naslouchavé vrby, mají v sobě oporu a hezký přátelský vztah založený na hře šachů a vyprávění příběhů.

Bylo by to fajn, kdyby Josef Sage jednoho dne nepožádal o laskavost. Laskavost, která přesahuje všechny meze. Laskavost, aby ho zabila.

Jak se totiž ukáže, Josef Weber je někdo víc, než čiperný děda. Je to bývalý esesák a na duši ho tíží víc, než jeden zmařený lidský život. A s tím už žít nechce, chce zemřít, jenže jak se zdá, život má zvrácený smysl pro ironii – Josef se těší skvělému zdraví. Proto je jediným řešením asistovaná sebevražda. A kdo jiný by ji měl vykonat, než Židovská dívka, jejíž babička si zažila koncentrák?

A tak se Sage ocitá na rozcestí, kdy netuší, kterým směrem se dát, kdy neví, co je správné, a co ne. Je taková vražda morální? A je to pro toho muže vůbec trest, anebo spíš vykoupení?

Sage je bezradná a tak se obrací na jediného člověka, který ji může pomoci. Na babičku Minku, která zažila hrůzy genocidy.

Inu, jak jsem psala nahoře. Tahle autorka mě vždycky dostane a svojí Vypravěčkou mě dostala ještě víc. Zkrátka židovská otázka mě bude vždycky zajímat a nelehké životní spory stejně tak.  

Závěrem snad můžu říct, že je to silné dílo, které se nesmazatelně zapsalo do mého srdce. 20.10.2014 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:12588x

Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Čaj s nápadníkem
Když vaše dítě spáchá sebevraždu
Tomu se říká život jedna báseň
Existence posmrtného života
Jak nám mohou poradit duše?
Erotický thriller
Manželky
Mapa vztahů
Vypravěčka
Manželovo tajemství

Morise - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (382)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (150)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
RECEPTY (89)
Sem a tam (78)
Zajímavosti pro všechny (77)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Patchwork (51)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Život okolo mne (42)
Povídky (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si