Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Postřehy z mojí hlavy

Jsem vášnivá knihomolka, proto asi nebude těžké odhadnout, o čem nejraději píšu! :) Zkrátka, miluju knížky a ráda se s druhými dělím o své dojmy z četby :)

Krutosti očima malého děvčátka

Před nedávnem mi kamarádka začala pět ódy na Stín banyánu od Vaddey Ranter. O téhle knížce už jsem slyšela předtím, ale nějak moc se mi do ní nechtělo – tak trochu se mi zdála nemastná neslaná. Jenže když se kamarádka rozpovídala, nemohla jsem utišit svoji zvědavost. A pak, když mi ji strčila pod nos, jsem Stínu banyánu podlehla – myslím tím, že mě uchvátila ta nádherná obálka. Rychle jsem si ji tedy odnesla domů a začetla se.

Příběh, je o sedmileté, kambodžské holčičce Raami, která je původem z královského rodu. Její rodina už nemá takový vliv jako dřív, přesto ale žijí v luxusu, bohatství a dostatku. Neznamená to ovšem, že by Raamiin tatínek zavíral oči před všudypřítomným utrpením, chudobou a hladem – je laskavý a vždy se snaží pomoci. Malá Raami je obklopená milujícími lidmi a má všechno, po čem touží. V jejích očích už by to nemohlo být lepší.

Ovšem za nedlouho potom se Raamin tatínek vrátí domů neobvykle rozrušený. Právě totiž vypukly nepokoje a občanská válka – nad jejich krásným městem se ozývají výbuchy, je vidět kouř i oheň. Nic pěkného pro dospělé, natož pak pro dítě. Brzy přichází vojsko, které přikáže celé Raamině rodině opustit dům a jít tam, kam poručí. Je to jako noční můra. Strach o své milované, hlad, bída, zmatek, boj na život a na smrt. V to a horší věci se proměnil život sedmileté princezny. Dívenky, která je ovšem silnější, než by kdy kdo čekal.

Ať se to totiž zdá jakkoliv těžké, Raami se nevzdává. Možná je to její statečností, možná nevinností. Je houževnatá, odhodlaná, silná – do kapsy může strčit většinu dospělých. Na krutosti, které přináší válka, kouká docela jiným úhlem pohledu – nezkaženým. V jejích očích se i taková válka zdá jinačí, dokonce možná hezčí. Raami rozdává svou neutuchající naději, láska k životu i k druhým lidem na každém svém kroku a tím ostatním pomáhá přetrpět hrůzy války.

S úsměvem na rtech.

Raami je úžasná. Stín banyánu možná vypráví malá holčička Raami, ale dítě to není. Je dětsky nevinná, přesto vyspělejší, než většina z nás. Dokáže se nad věci povznést, dokáže vidět krásu tam, kde není. Když jsem Stín banyánu dočetla, tekly mi slzy proudem. A mně to vůbec nevadilo.

Nemám jiná slova. Je to prostě ohromné, převálcuje vás. Nevím, jak jinak správně napsat, jak velký je to příběh. Jeho velikost se ale neukrývá za hrůzami, které popisuje – je spíš v detailech, pocitech a hlavně v té děsivé kráse. Je plný všech emocí, jaké existují – je živý. Je neobyčejný stejně jako ta malá holka.

Autorka dokázala něco, co se jen tak někomu nepovede. Napsala román o krutostech války, který vám ale přesto všechno vykouzlí úsměv na rtech. 11.3.2014 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:10095x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Čaj s nápadníkem
Když vaše dítě spáchá sebevraždu
Tomu se říká život jedna báseň
Existence posmrtného života
Jak nám mohou poradit duše?
Erotický thriller
Manželky
Mapa vztahů
Vypravěčka
Manželovo tajemství

Morise - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (375)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (74)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si