Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Postřehy z mojí hlavy

Jsem vášnivá knihomolka, proto asi nebude těžké odhadnout, o čem nejraději píšu! :) Zkrátka, miluju knížky a ráda se s druhými dělím o své dojmy z četby :)

Paleo dieta

Pořád se nějak snažíme zhubnout, stále hledáme nové, zaručené přípravky na hubnutí nebo zázračné cvičební stroje. A přitom by to mohl být tak snadné – kdybychom se učili od svých předků. Od svých hodně dávných předků. Těch pravěkých. 

Právě jídelníčku pravěkých lidí se věnuje Loren Cordain ve své knize Paleo dieta.  V současné době je paleo dieta celkem trend, jenže díky tomu se také objevují spousty článků a rad, které s touto pravěkou dietou nemají už takřka nic společného. Proto je dobře, že se objevila tato kompletní, srozumitelná a přehledná publikace navíc doplněná spoustou zajímavých receptů.

A proč vlastně o té knize a dietě píšu. Mám kamarádku, která se po porodu jaksi nemohla zbavit svých kil navíc. Vyzkoušela plno různých diet, snažila se změnit svou životosprávu, ale u ničeho dlouho nevydržela. Ne snad, že by jí chyběla sebekontrola a odhodlání, ale prostě jí to nedělalo dobře. A pak kdesi objevila paleo dietu. A všechno jí bylo jasné. 

Má kamarádka je totiž od přírody masožravec a stále dokola tvrdí, že jak nemá každý den maso, strádá. Jako vegetarián to těžko chápu, ale věřím jí. A právě paleo dieta pro ni byla spásou, tam je maso základ. Tam se maso snídá i večeří – tak jako v jeskynních domácnostech. Tahle paleo dieta byla vodou na její mlýn. No pokaždé jsem slýchala, jak špatně to všechno dělám, když se neživím mase. Tak dlouho do mě hučela, až jsem si tu knihu přečetla taky.

Inu musím uznat, že je to velice zajímavé čtení a všechny ty informace a poznatky se zdají značně logické. No, pro lidi, co mají rádi maso, je to asi ten nejvhodnější způsob stravovaní. Protože paleo dieta se od většiny diet liší tím, že nejde o krátkodobou věc, ale o změnu životního stylu – což mnohým lidem prospěje.

Na první pohled by se možná mohla zdát trochu náročnější na finance, ono sehnat čerstvého bizona není úplná brnkačka. Ale pokud nechcete být papežštější než papež, zas tak hrozné to není. Prostě vypusťte pečivo a veškeré obilniny, luštěniny, mléčné výrobky, sůl a většinu sladkého ovoce – a samozřejmě polotovary, hotové výrobky, sladkosti a jiné pochoutky. Nahraďte to kvalitním masem a zeleninou. A mezi námi, když sem tam ujedete a zhřešíte v podobě toho zakázaného ovoce, vážně se nic nestane a vy ani neztloustnete a ani neumřete. 

A pokud toto všechno v mezích možností dodržíte, měli byste za chvíli vidět úbytky na váze. Vaše hmotnost půjde dolů, a když se dostane na tu správnou hranici, zastaví se – vy pak můžete v dietě dál pokračovat, aniž by se z vás stávala anorektička.

Ovšem úbytky na váze nejsou jediným pozitivem této „diety. Vašemu tělu to prospěje ve více směrech – vidím to na kamarádce. Najednou má plno energie, nebolí ji v zádech ani hlava a je jí prostě fajn. Proto je Paleo dieta vhodná ne jen k úpravě hmotnosti, ale úplné změně stravovacích a životních návyků. 

Pro mě z toho plyne, že já to dělám naprosto špatně. Měla bych se sebou něco udělat – ostatně to tvrdí i kamarádka. No já jsem jiného názoru. Autor totiž nakonec píše, že člověk by měl především naslouchat svému tělu a jíst podle toho, o co si samo řekne. A to je svatá pravda. 19.8.2013 - Zdraví - Komentářů:2 - Přidat komentář - Přečteno:23480x

Názory čtenářů

domácíbuchtička 23.8. 8:42
No nevím, já tělu stále naslouchám, ale asi ve vyšším věku už moc nedoslýchám, takže s hubnutí a úpravou hmotnosti stále nic. Chjo! Prima den.
domácíbuchtička 23.8. 8:42
No nevím, já tělu stále naslouchám, ale asi ve vyšším věku už moc nedoslýchám, takže s hubnutí a úptavou hmotnosti stále nic. Chjo!
Poslední

Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Čaj s nápadníkem
Když vaše dítě spáchá sebevraždu
Tomu se říká život jedna báseň
Existence posmrtného života
Jak nám mohou poradit duše?
Erotický thriller
Manželky
Mapa vztahů
Vypravěčka
Manželovo tajemství

Morise - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (73)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si