Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Sem a tam

povídky, črty, zamyšlení

Ohřívaná polívka

 

Vracím se domů pod křídla tchyně. Do zapůjčeného pokoje s nábytkem po tvé babičce. S nákupem nezbytných hloupostí. V okně peřiny. Zvuk vysavače za dveřmi. Zlá Lorelei na Rýnu se obezřetně vzdálí na sto honů. Z šátkové a teplákové nádhery se vyklube tentokrát smířlivě naložená Jaruna.

"Můžeš si se mnou vzít vývar s nudlemi."

"Díky. Nemám hlad, ale Bobinka si vezme."

Jsem ráda, že nemusím narychlo nic připravovat. Jsem ráda, že mám spojenkyni, která mě podplácí obědem. Zamazává stopy syna. Tmelí jeho prohřešek.

Holčička spí u otevřeného okna. Tvářičky zrůžovělé. Chvějící se řasy jako záclonky. Nad pomyšlení hezounká. Popolední ticho. Ráno moudřejší večera. Bílé a rudé svítáním. Pořád ti ještě chci být tím nejdražším pokladem na světě. A ne jenom přetěžkým kamením. Břemenem. Vybavuji si tvé oči. Kde dna nedohlédneš. Bez jistoty. A bezpečí.

S předzvěstí další bolesti. Úpěnlivě se dívám na naše soužití. Vtírá se mi do snů. Láska a bolest jedno jsou. Když se vznáší nad naším manželstvím. Plete se pod nohama. Svítí jako safír. Zlaté šperky žlučovitě blednou před polární září. Bílá všude s námi. Při milování v rozpálených pokožkách. Jako nesnesitelný žár v záhybech prostěradla. Jako skalpel vyskakující z bělma tvých očí, když zuříš. Nepříčetně třískáš sklenicemi o zem. Zaříznutá až k matným skvrnám na tváři od výronů zaschlých slz. Jsme vyháněni jen proto, abychom bez přestání toužili? Po sladkostech rajského dětství?

Vybíhám na zahrádku pro kytku z kopretin. Udýchaná se vracím po schodech nahoru. Naproti mi jde krásná paní. V růžových šatech, obtočená vůní karafiátu. S nařasenými boky mi blahosklonně pokyne. Zastydím se, že nejsem stejně krásná jako ona. Pochopím, proč mě manžel opouští, proč trpím. Tchyně odšustí. Přimykám se k bílé kytce. Prozáří mi celý pokoj. Malá se probouzí. Propásla jsem chvilku posazení na nočník. Z plen se vyhrne zemitá vůně hroudy. Čile prohrábnutá prstíky.

"Bobino, jedna začuňákovaná."

Namydlím faldíčky, abych je mohla za chvilku zulíbat. Abych spolu s nimi voněla heřmánkovým olejíčkem. Najednou dostanu obrovskou chuť vyrazit do parku. Kodrcáme spolu vstříc maminám. Jako dvě usměvavé holky. V malých a velkých šortkách. Meleme o svačinkách. Sunarech a polívčičkách. Rozhořčujeme se nad vypíráním zahnědlých skvrn. Okukujeme, která z nás má bělejší pleny. Rozhorlené nad necitelností mužů, kteří nic z toho nechápou. Doma se pletou jako budižkničemu. Otevírám dvířka. Samota rozprostře promáčená křídla na výsluní mateřského tlachání. Jeden z pomlouvaných egocentriků se vynořuje mezi stromy. Otáčí hlavou, jako by někoho hledal. Vysílám radostí zvlhlý pohled. Zlehýnka propluje kolem tvé hlavy. Netušíš. Nevidíš. Otře se ti o víčka. Přitiskne na spánky. Načechrává huňaté vlasy. Konečně! Setkáš se s mým pohledem. Odpouštím. Nemohu jinak.

Na ústech zámky mlčení. Uhýbající oči. Špatným svědomím? Slídím. Sekám pohledem do temných duhovek. Drobnohledně zkoumám neprobádané hlubiny. Neprůstřelné a neprůhledné. Ušpiněná okna do duše? Unikáš ponořen do počítačového mikrosvěta. Vysílám ti vstříc úpěnlivé volání. Chci být tvou růží, můj malý princi. Chci ti vonět lipovým květem, dubový tvrdolíne. “Já sníval v jeho stínu.” Mlčky a nevšímavě medituješ v elektronkové svatyni. Holčička dojídá banán. Natahuje se po barevném časopise v tvé ruce. Prstíky natrhne kousek stránky. Nevrle ucukneš. “Ó, mír bys měl jen tam.”

"No, podívej se, cos udělala." Zlostně ji pleskneš přes ručku. Rozbrečí se. Nervózně ji utěšuješ. Bereš si ji na klín. Tahá tě za chloupky na rukou. Skrytě jí závidím. Pachuť jablka sváru mě zatlačí v žaludku. Nesmyslně na ni žárlím. Copak mě neokrádá o něhu tvých dlaní? Hlas Jaga soptí a nahlodává. Aspoň na chvíli nebýt v zajetí pomstychtivých medúzích chapadel. Zle se zaškaredím.

"No, co je s tebou?" přitiskneš svou hlavu k mé. Pookřívám. Taji. Stydím se za svou radost z pochybného vítězství. Nad vlastní dcerou. Hnusné. Místo nezištné mateřské lásky. Pud přivlastňovací. Slunce zapadá. S německým slovníkem se prolouskávám k Lorelei na skále. Skok do Rýna završí mou prohru. Poslední žlutá plachta mi zůstává jako zástava dnešního podvečera. Před očima se zatmí. Na patře sladká příchuť pomsty. Balíme čtenářská náčiní. Svorně tlačíme kočárek. Před námi příslib předlouhé noci.

Kostel vyzvání zdravici klekánicím. Krásné paní teplákové. I kousavé. Slova jako štiplavé mušky zabzučí spojenectvím.

"Měl jsi nám zavolat. Nemohly jsme spát."

"Už toho obě nechejte!"

Jsem dotčena. Proč mě zatahuje do svých intrik, když nic neříkám. Ani nehlesnu, ale v duchu ti přeji, žes dostal kartáč. Z celého srdce. Hltavě jíš. Uléháš na pohovku. Zaštítíš se brožurami. Předstíráš soustředění. Přitom vidím, jak klimbáš. Myslím na všechno, co bolí. Na vlahou noc s náručí třepetavých vůní. Rozklepu se tvým nezájmem. Zkřehlá přistupuji k oknu. Když se otočím, sveřepě civíš do papírů. Nebaví mě hrát uraženou. Příčí se mi dolejzat. Rozpláču se. Zesílím vzlykání. Konečně vzhlédneš. Konejšíš mě. Utěšuješ. Zlost se ve mně utápí. Podemílá hráze. V slzách tě přijímám. Vyženu žárlivou ženskou. Vyhodím ji i s jejími krámy. Usadí se na pelesti a posměšně nás pozoruje. Strouhá mi mrkvičku, když zabořím nos do tvých vlasů, které mi zavoní po cizím klíně. Zabejčím se a vklíním své čelo do tvého. Se zavřenýma očima přetavuji bolest v lásku. Začínáme znovu. Jako horolezci nebo potápěči se dobíráme nekonečna. Pro jeden dotek dáváme v sázku život. V kuchyni řinčí naslouchající nádobí. Nedbajíc, bublám varem ohřívané polévky. Znovu se objevíme. Znovu se nacházíme. Rozezníme společnou řeč. Lásky.29.8.2009 - Povídky - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:3614x

Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Další blogy- Sem a tam
Zdraví? Co to je?
Uši = Naštěstí párový orgán
Podělím se o zábavný e-mail
Na Nový rok o slepičí krok!
Máma a brácha
Osmdesátiny
A život jde dál
Ta zmutovaná, sire!
Ohřívaná polívka
O grizzlym

nadina - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (376)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (149)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (74)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si