Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Skupča :-))

Co mi projde rukama,očima či mozkovnou...

Pro ty co mají děti....


...i ty, co je nemají


Sami víte, že zaujmout dítě je věc nelehká. Pokud zrovna nemohu lechtat, bafat, štěkat a dělat legrační obličeje, musím si vystačit s říkadly a básničkami. Svým zpěvem porušuji domovní klid a jistě i autorský zákon, tak většinu písní zrychleně recituji. Podobně jako to dělají rapeři. Co se v dětské poezii vlastně dozvídáme? Beru si na pomoc knížku svého dítěte, abych to zjistil.

Tak třeba:

Ententýky dva špalíky,
čert vyletěl z elektriky.

Slovo "ententýky" je jedno z prvních slov, které se dítě naučí... a nikdy nepoužije. Nevím, jestli jsou zmíněnými "špalíky" myšleny devítivoltové baterie. Pak bych chápal, že jde zřejmě o varování před následky úrazu elektrickým proudem.


Pec nám spadla, pec nám spadla,
kdopak nám ji postaví.
starý pecař není doma a
mladý to neumí.


Viděli jste někdo starého pecaře? A mladého? Případně pecařku s pecařčaty? Možná tak starého pizzaře! Taky se vám zdá, že jsou říkanky našeho dětství málo aktuální? Tady je poselství mladým generacím jasné. Starý pecař je pracovně vytížený machr a mladej je lempl. V bytech s ústředním topením lze použít variantu "starý topenář není doma" nebo pravděpodobnější "starý topenář nebere mobil".


V písničce "Ovčáci čtveráci" se dítě dozvídá:
Nebyla to vička
Ani čočovička

Co je to proboha "vička"? Ta patří podle mého soudu do stejného pytle jako "ententýk". Potřebovali jste někdy slovo "vička"? (Neplést s frekventovaným výrazem "slivovička"!) Vzpomínejte! A výraz ovčáci čtveráci? Mrně zvládající nějakých 200 slov má ve své slovní zásobě pecaře, ententýk, čočovičku (nebo šošovičku?) a vičku. O významu těchto slov nemají leckdy jasno ani odborníci.


Od básničky "Polámal se mraveneček" jsem si sliboval morální povzbuzení pro nemocné dítě.Na obrázku k říkance je malý nemocný mraveneček.
U jeho postýlky stojí pan doktor a ve flanelových pyžamech tatínek - mravenec a maminka .... no... vlastně taky mravenec. Maminka-mravenec??!Vzhledem k růžovému flanelovému pyžamu jde asi těžko o královnu - tedy mravenečkovu maminku! Z logiky věci tedy musí jít o divně oblečeného strejdu-mravence. Hle, jaký liberální autor!

Šnečku, šnečku vystrč růžky
Dám ti tvaroh na parůžky

Předně šneček nemá růžky a vzhledem k tomu, že je hermafrodit, tak si obtížně nasazuje i parůžky! A pak, koho z vás láká představa, že běháte po zahradě a drolíte nízkotučný tvaroh na slimáky?? Pokud by básnička vznikla v dnešní době, byla by označena jistě za "odvážnou" či "výstřední".

A pak zde máme sadistické - například "Šla Nanynka do zelí".
Při verši:
Přišel na ni Pepíček
rozšlapal jí košíček
se dítě dozvídá o vandalství a šikaně. Dejme tomu... Jen nevím, proč je v záhlaví písničky uvedeno "veselá lidová"...

O něco těžší kalibr je:
Chodí pešek okolo,
nekoukej se na něho
Kdo se na něj koukne
Toho pešek bouchne
Pokud si dobře vzpomínám na pravidla této hry, tak pešek (kdy jste naposledy použili slovo pešek?) bouchne, i když se nekouknete.Vidíte v tom nějaký výchovný element? Já ne! Poslouchej příkazy a budeš náhodně potrestán. Velký bratr (s peškem) se dívá!

Nejhorší jsem si nechal na konec.
Co si myslíte o verši

Budulínku dej mi hrášku,
povozím Tě na ocásku?

Ano!Pedofilní lišák loudí luštěninu! Nebo snad uveze pětikilová liška patnáctikilového Budulínka? Na ocásku? Viděli jste někdy lišku vozit někoho nebo něco na ocásku? Radši svému dítěti budu číst před spaním v matematicko-fyzikálních tabulkách!
A každého, kdo mi bude podstrkovat podobnou dětskou knížku, praštím!
Peškem!

12.2.2007 - Zábava - Komentářů:7 - Přidat komentář - Přečteno:48466x

Názory čtenářů

HappyElik 1.2. 17:11
Tak u tohoto jsem se velmi pobavila. Děti ještě nemám, ale chtěla jsem zjistit jak pokračuje jedna říkanka. Nedalo mi to, a tenhle článek jsem si musela pročíst celý... Vážně hodně dobrý! :o)
antucta 22.6. 4:21
Mně se ten článeček naopak moc líbí, vždyť je to nadsázka. Sama mám děti a ty se na výše uvedené výrazy opravdu ptají... Jo a to s tím krtkem, naše malá ho miluje, ale mě taky připadá v některých dílech jako pěkný grázlík, jenže děti to tak nevnímají a co se má nebo nemá dělat je na nás, rodičích. Takže, dívejme se na nové pohádky, čtěme staré pohádky a občas si zkusme vymyslet nějakou tu parodii na pohádku ať se máme čemu smát.
Nova 15.3. 20:38
KONTAKTNÍ ČOČKY - sleva s mým kupónem jsg2eqjs
Vůbec jsem netušila jak přeplácím své kontaktní čočky v kamenných optikách. Koupila jsem si kontaktní čočky na http://www.cocky-kontaktni.cz a jsem maximalně spokojena - velký roztok zdarma, expres doprava zdarma, nejlepší ceny a dokonce i ty moje skladem. Můj kupón je přenosný a opravňuje každého k 3% slevě (já taky nebudu škodná ;-)).
Skupca 3.3. 20:10
...opravdu jsem netušila,že na článek typu vtípek se dočtu takových reakcí...autor (neznám ho,přišlo mi to jako potulný mailík,jakých mi chodí spousta) dozajista nemyslel svoji úvahu jako článek k vážnému zamyšlení,ale k pobavení čtenáře...a propos:je pravda,že existuje spousta archaických slov,která sice papouškujeme,ale vpodstatě bychom se při "překladu" zapotili... a vysvětlujte to dětem...
ivulice 28.2. 19:22
Myslím si že do toho moc zbytečně šťouráte.
Mimochodem v písničce Ovčáci... slovo "vička" znamená vikev což je dodnes pěstovaná zemědělská plodina.
A v říkance Šněčku ,šnečku... stojí. dám ti krejcar na tvarůžky.
medonoska 21.2. 23:11
Nevím co chcete těmito věcmi říci, ale každá pohádka má svoje. Vždyť ve světě dospělých jsou drogy, a použili jste je? Potřebovali jste je?Viděli jste je? Pistole, potřebujete ji? A jiné a jiné věci.Nechte dětem pohádky, a ty svoje, si povídejte s manželem v posteli, pakliže ji potřebujete. Jak můžete vychovávat děti, když jimi máte při jejich výchově být? Žijete si svůj život, a pakliže se najde někdo takový kdo se začne zajímat o to, jestli existuje pešek, tak je s prominutím horší než ty děti.Ty jsou od takovýchto novátorů pohádek ochuzeny o ty naše krásné české. Myslím, že tento blábol psal někdo buď opilý, nebo nesvéprávný a nebo neměl nikoho, kdo by mu pohádky četl. Od čeho maminky vlastně jsou? Aby dokázali dětem vysvětlit, že kdysi tomu tak bylo,vysvětlovat maminky a donekonečna!!! Když sami nevíte co je vička, máte internet,ne? Tohle je přece Vaše pohádka,dětem pusťte DVD třeba s dobou ledovou,to je teď hit, no a vy nemusíte tím pédem nic vysvětlovat, surfujte si, ani nechoďte ven,jsou tam bacily a dokonce je nikdy nikdo z dětí neviděl.
hamita 18.2. 22:11
Není to jednoduché porozumět v čem jsme vyrustali!Vlastně ani v televizi není pořádná pohadka, která taky moc dětem žadné skušenosti nebo ponaučení nepřinese.Nedávno jsem se dívala z dcerou na Krtka a můžu konstatovat, že tam díl kdy ukradl meloun a rozdělil ho svým kamarádům.Pochopitelně se prodavač rozčílil a hned jse začal z krtkem honit. Nezdá, jse mi to nějak výchovné!A v sobotu pohádky taky neumím pochopit!Musím s Váma sohlasit ,není kde hledat něco aby dalo dětem do života.
Poslední
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Skupca - Skupča :-))
...k zamyšlení.....
Instalace programu Manžel
Tak nejak mi to prislo opravdové.....
PF od ČEZ
Hledají se účastníci pro novou reality show !!!
Manžel na zabití
trocha kresleného humouru... :o)
Když máte syny,
O odstraňování chloupků
Těhotenství-Nejkrásnějších 9 měsíců v životě ženy

Skupca - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si