Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

ANDROMEDA

HUMOR – ZÁBAVA - FANTAZIE
Vítej ve světě, kde poznáš, co znamená, když se kříží realita s fantazií. Poznej, že existuje alespoň jedno místo na světě, kde se mohou dít nadpřirozené jevy, které dovedeme dokázat. Otevři své oči a spatři světlo světa, který není pošpiněn nenávistí a lží. Zde uzříš svůj skutečný osud... a tím osudem je být Královnou nebo Králem říše Fantazie... Věřím, že fantazie je silnější než vědění, že mýty mají větší moc než historie, že sny jsou mocnější než skutečnost, že naděje vždy zvítězí nad zkušeností, že smích je nejlepší lék na zármutek a věřím, že láska je silnější než smrt.

BERLIN ZOOLOGISCHER GARTEN

Berlínská zoologická zahrada.
Dnešní Berlín je plný pohodových míst, samozřejmě pro ty, kdo nato mají peníze. Jedním z nich je i berlínská zoo, která je nejen víkendovým cílem Berlíňanů, ale i cizinců navštěvující toto město.Do Berlína je možno se dostat z Česka pohodlně třemi způsoby. Buď máte hodně peněz, tak vzlétnete z letiště Praha-Ruzyně, abyste pak zhruba za půl hodiny mohli přistát na jednom ze tří dnes používaných civilních berlínských letišť. Další, asi více pravděpodobnou variantou je použít dálniční síť. Z Prahy lze použít budovaný úsek D8 a překročit státní hranici v Cínovci na Teplicku, Petrovicích na Ústecku nebo Hřensku na Děčínsku. Všechny tři směry vás dovedou společně do Drážďan (Dresden) a odtuď už rovnou po dálnici A13 až k Berliner Ringu, kde si pak vyberete do jaké části vlastně se chcete dostat. A konečně poslední variantou je železnice. Opět z Prahy jezdí přes Ústí n.L., Děčín a Dresden expres EuroCity na berlínské nádraží ZOO.


Násilné rozdělení německého hlavního města po 2. sv. válce způsobilo, že Berlín má hned dvě zoo – a obě jsou špičkové. Někdejší západoberlínskou zahradu otevřel pruský král Bedřich Vilém IV. 1.8.1844 jako první zoo v Německu a devátou na světě vůbec. Počtem chovaných druhů je dnes tato zoo první na světě. Na rozloze 35 ha chová zhruba 13 000 zvířat ve 1480 druzích. Ročně ji navštíví kolem 2,6 mil. ročně, což je nejvíce v Evropě. Většina jejího původního zařízení byla zničena za války, takže dnešní podoba zahrady vznikala především v 60. a 70. letech a pod vlivem veřejných diskusí o správném chovu zvířat byla v 80. letech dále upravována. V této době zde také byly vytvořeny významné chovné skupiny některých vzácných kopytníků (nosorožci dvourozí, koně Převalského apod.). V poslední době pak přibylo několik zařízení využívajících „high-tech“ technologie konce 20. století, jako pavilon hrochů a společné zařízení ploutvonožců a tučňáků. K vrcholům zoo patří samozřejmě pandy velké, jako jediná v Evropě chová zoo vzácné jihoamerické jelence bahenní a pampové, raritou je i chov indických antilop čtyřrohých a „žijících fosilií“, haterií novozélandských (v obou případech jako jediná zoo v Německu). Z celé řady dalších chovaných ohrožených druhů je zahrada proslulá odchovy nosorožců dvourohých. K této zoo patří rovněž berlínské Akvárium – jedno z největších veřejných akvárií na světě. V 92 nádržích jsou vystaveni žraloci ze všech světových moří, nejrůznější korálové i sladkovodní ryby a rovněž medúzy, které zde i odchovávají. Součástí Akvária je též teraristická expozice s nejrůznějšími druhy krokodýlů, aligátorů, hadů a ještěrů (včetně např. varanů komodských) a insektárium s hmyzem všech kontinentů. Zdejší průchozí ubikace krokodýlů byla první svého druhu na světě.


V tehdejším Východním Berlíně byla zoologická zahrada otevřena 2.7.1955. Díky poloze na okraji města měla dostatek prostoru, takže v současnosti zabírá plochu 160 ha a chová přes 9800 zvířat v 1072 druzích. K jejím hlavním specialitám patří ojedinělé chovné skupiny vzácných kopytníků (takinové, čínští nahurové, kanadští pižmoni, kamzíci běláci, kiangové, oryxové, jeleni sika, gazely Bennettovy) umístěné v rozlehlých výbězích. Zajímavé jsou i některé zdejší pavilony - dům Alfreda Brehma s kolekcí kočkovitých šelem, tropický pavilon, jemuž dominuje kolonie kaloňů indických, pavilon krokodýlů s prostornou expozicí kolibříků, pavilon tlustokožců, v němž kromě slonů a nosorožců žijí i kapustňáci, nebo v r. 1997 otevřené Afrikanum II s africkými pouštními antilopami.


Celý areál zahrady je protkán hustou sítí malých potůčků, protékajících výběhy zvířat, kde napájí větší i menší rybníčky osázené hustou vegetací. Všechno to bublání a zurčení vody působí opravdu jako balzám na duši a můžete si ho náležitě vychutnat při odpočinku na některé z mnoha laviček, jimiž je Zoo náležitě vybavena. Zdá se to až neuvěřitelné, jak je tady ticho, když za plotem žije Berlín svůj rušný život velkoměsta. Výběhy zvířat skutečně působí jako výsek živé přírody z jejich pravé domoviny a použití vodních příkopů vyvolává pocit, jako by zde ani nebyla držena násilím a mohla kdykoli tuto překážku zdolat. Za zmínku stojí též moderně zpracované pavilony, v nichž bychom jen těžko hledali mříže. Ty jsou, což je podle mě dalším kladným krokem Zahrady, nahrazeny mohutnými skleněnými tabulemi, jež přispívají jednak k estetičnosti a zabraňují také šíření zvířecího zápachu. Za nejlepší z celé zahrady bych nejspíše označila pavilon ptáků. Stavba, jež zvenku připomíná velký skleník, dává tušit něco výjimečného. Po otevření vstupních dveří vás pohltí teplý vlhký vzduch a vy se ocitáte uprostřed pralesa plného zvuků, jichž původci vám volně létají nad hlavou. Cestička vysypaná kůrou a četné vodopády dotvářejí tuto atmosféru. I zde bych však viděla menší nedostatek, a to, že jsem marně pátrala po nějaké tabulce s informacemi o zde žijících druzích. Těžko říct, možná šlo o záměr nenarušit tuto harmonii. Po chvilce toulání se touto Zoo, kdy už moc nevnímáte potůčky a rybníčky, však zjišťujete, že už jste snad všechno viděli. Ano. Vzhledem k tomu, že jde o světoznámou Zoo hlavního města Berlína, čekala bych rozhodně větší druhovou rozmanitost a pestrost, a to hlavně u bezpochyby zajímavé skupiny šelem, která by si určitě zasloužila více pozornosti. Myslím si, že pokud jde o to, plně se odreagovat od každodenního shonu a aspoň na chvíli uniknout ruchu velkoměsta, který je zde všudypřítomný, je tato Zoo ideálním řešením.


Toužíte vidět pandu velkou a nejste ochotni se kvůli tomu trmácet až do Číny? V tom případě se podívejte do Berlínské zoo, kde žijí Bao Bao a Yan Yan, dvě z šesti pand, které se dnes v Evropě chovají. Podle Světové asociace zoologických zahrad a akvárií se tahle zoo pyšní největší sbírkou zvířat. Mají jich tady asi 14 000 exemplářů od 2000 živočišných druhů včetně 10 druhů vzácných medúz. Kromě toho se zde úspěšně rozmnožují nosorožci dvourozí a indičtí tuři gaurové. Není divu, že zahradu navštíví ročně 2,5 milionu lidí.


Malou chybičkou byla absence jakéhokoliv plánku či mapy Zoo. Jinak ovšem byla na každém kroku vidět proslulá německá preciznost. Bylo vidět, že přes veškeré snahy našich vlád jsme zatím západní Evropu ani v této, či jiných oblastech lidského konání zdaleka nedostihli. Pořád máme co zlepšovat. Ovšem máte-li volný víkend a žádný plán. Je výlet do berlínské zoo s celou rodinou zajímavou možností, kterou mohu všem doporučit.


S článkem do blogu mi pomohl můj syn Aleš.FOTO17.7.2006 - Cestování - Komentářů:10 - Přidat komentář - Přečteno:24236x

Názory čtenářů

QueenAkr 19.7. 20:25
Delfíny ne,ale mořký živočichové ano a hodně druhů.....Je tam co k vidění....Podmořský svět nádhera barev.....
janiko 19.7. 16:54
Moc pěkná stránka.Miluji Zoologické zahrady.Ty obrázky mě moc lákají se tam jet podívat.Nevíš jestli tam náhodou nemají taky delfíny?Jinak to nemá chybu a těším se na další fotky.
QueenAkr 19.7. 8:17
Chtělo by to asi lepší foto ještě dodám. S foťákem to asi jëště pořádně neumím ,ale snažili jsme se...Akr
xmila 18.7. 12:37
Moc pěkné povídání i fotky,jsi zkrátka šikulka.
Skupca 17.7. 23:46
no to je opravdu paráda,moc se mi to líbí...třeba se tam časem taky někdy podívám....
QueenAkr 17.7. 18:32
Děkuju jste fajn lidičky a vážím si vás. Bylo to tam krásný.....
Mabby 17.7. 17:47
Máš krásné Zoo. Moc se mi líbí.
Norreen 17.7. 16:34
Moc krásné povídání i fotky.
mumi 17.7. 15:05
Quendi, fotky krásné asi stejně jako poznání a vzpomínky. Krásné opravdu. Těším se na přídavek!!!
QueenAkr 17.7. 14:51
Mám ještě tři vyfocené filmy a ty nejpěknější obrázky sem dám dodatečně. Foto nádhera nemá to chybu. Nádherný výlet to ale....?
Poslední
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
QueenAkr - ANDROMEDA
DODATEK K PRACOVNÍ SMLOUVĚ PLATNÝ OD 1.1.2011
NEDLUŽÍM NIC!
KAŽDÝ MÁME SVÉHO VĚZNĚ
BÁSEŇ
PRO POBAVENÍ
DOJEMNÝ KECY A FAKTA
ŽIVOT
SNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ
KÁZÁNÍ ANEB VYNIKAJÍCÍ VTIP
ŽIVOT JE JAK ABECEDA

QueenAkr - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si