Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Sem a tam

povídky, črty, zamyšlení

Tlapu si - ani nevím jak

Tak nějak bych charakterizovala cestu, kterou jedni nazývají životní poutí, jiní osudem a já volbou. Každým dalším dnem se přibližujeme závěrečné tečce a čím je blíže, tím bychom se jí mohli více smát. Vůbec nemám na mysli pohrdání životem jako takovým, buď že si zvyšujeme adrenalin způsobem, jenž je více obdivuhodný než bezpečný, anebo navzdory všemu a všem vymýšlíme povyražení, jen abychom se ujistili, že ještě žijeme. Někdy zpytuji svědomí, zda jsem vůči lidskému strádání poněkud neotupěla, zkoumám sebe sama, zda umím nejenom dávat, ale také přijímat lásku. Nejspíš ano, ale věřte mi, že lidský život zná svou míru sám o sobě. Nemůžeme se donekonečna rozdrobovat, vydávat až do samého dna, neustále šílet z přemíry citu, na věky věků věčně a nikdy jinak drmolit a omílat jen ten svůj vlastní objevný monolog...
Když se tlačí na záda další rok, tak chtě nechtě musíte bilancovat, ohlížet se a neutápět se ve zbytečně vypjaté melancholii či přebujelých citech. Je chvályhodné odpouštět druhým, ale ti moudřejší z nás umějí odpustit i sami sobě. Nejen to, že už toho tolik nestihnou, ale i všechny ty neuskutečněné sny, jejichž realizace byla odložena na neurčito, byť kdysi pro nás byla víc než důležitá. Bilancování se někdy lze i vyhnout. Ale pozor, pokud se potkáte s obtížemi, jež vás natolik přesahují, že vás v konečném úradku sice skoro zabijí, ale nakonec přece jenom posílí, tak je lepší jedno pořádné ohlédnutí, než další bezhlavý náraz do zdi. Hmm, asi poněkud zmatená a zašmodrchaná myšlenka, ale chtěla jsem jen blíže dokreslit rozpoložení mysli, jež mě přimělo k napsání těchto řádků.

V lidském životě existují krizové situace, v nichž se ocitáme na pomyslné křižovatce a ti citlivější z nás si dobře uvědomují, že se jedná o zlomový okamžik, kdy se rozhoduje, jakým dalším směrem se náš život bude odvíjet. Někteří více přemýšlejí a váhají, ale nakonec se rozhodnou dle očekávání svého okolí a dle zajetých kolejí a konvencí. Jiní tuto životní křižovatku chápou jako jedinečnou příležitost učinit volbu, uplatnit vlastní názor a přesvědčení, bez ohledu na mínění okolí. Lidé jsou různí a jejich morálka je často vymezena kulturním vzorcem, ve kterém se odmala pohybovali, když okoukávali chování svých nejbližších. S lidským srdcem to máte jako s každým jiným svalem. Čím více do něho bušíte, tím více se zatvrzuje. A co s tím, když zkoušíme jeden či více podrazů, ústupků, skrček na své blízké, když neutuchajícím bušením do srdeční membrány - bucharem sem a bucharem tam - umlátíme sebe sama, hlava nehlava, postupně se zbavujeme, jak bych to nazvala, espritu, jenž činí člověka člověkem. Škoda, jsou jen k politování lidé, již nemají srdce na svém místě, již by učinili pro samé hamižnění cokoliv a zradili kohokoliv. Skoro všichni s tímto názorem souhlasí, ale nedej bože, když našemu sousedovi spadne do klína zcela nový mercedes, v tu ránu se náš mravokárně zdvižený prst protikonzumně, až útočně napřáhne proti sousedovi a první otázka, jež nás napadne, zní: "Kde na to ten blbec vzal?"
Co si budeme namlouvat, všichni závidíme. Každý však něco jiného. Jeden cesty do zahraničí, druhý výnosné povolání, třetí kariéru a čtvrtý? Ten třeba nos mezi očima. Tak. Někdy mě napadá, že těch lidských špatností je ve srovnání s těmi dobrými nějak více, nemyslíte? Nechci být ani nesnesitelnou pesimistickou mravokárkyní, ani blbou blankytnou optimistkou, ale v těžkých chvílích se mi pokaždé tlačí do úst hrabalovsky okřídlené: "Potomstvo blbé, zlé a zločinné." Bylo, je a bude mezi námi víc než dost takových, kteří si lidskou dobrotu pletou s hloupostí, kteří obdivně vzhlížejí k vychcánkům a primitivní či pitomí jim připadají lidé, již dosud neztrácejí schopnost umět se radovat. Z náhodného okamžiku štěstí a prostých věcí či nahodilých dějů, které potkáváme dnes a denně.

Sama za sebe. Za jedno z velkých vítězství považuji to, že jsem se naučila žít s úzkostí, jež mě sice čas od času přepadá ve vypjatých situacích, ale život už neničí. Se sžíravou každodennosti se dokonce i přátelím. Vychutnávám si ji. Opravdu jenom záleží na přístupu a nemusí to být hned tupost či otupělost. Možná, že naše lidská civilizace už sjíždí po nakloněné rovině a je jen otázkou času, kdy zmizíme v propadlišti dějin. Mohu si stokrát říkat, že když budu žít v souladu se svým morálním zákonem v sobě, moc toho asi neovlivním. Ale copak je to málo, že mohu ovlivnit život svých dětí (moc se mi líbí příměr architektura duše) a mít vliv na své nejbližší okolí? Rozhodně mi nevadí, že v poměru s globálními planetárními problémy je můj soukromý život jen jakýmsi motýlím šelestem nad Pacifikem.
Za tím vším, co jsem doposud napsala, si také stojím. A jestli to chcete vědět, tak si zase tak moc nevymýšlím, když řeknu, že smyslem mého nynějšího života se stalo postupné oproštění od přepjatých tužeb, neuskutečnitelných cílů a přání. Na jeden lidský život je toho ažaž. Ale když si takhle zjara klapu se svým psem, slunce mi rozepíná bundu a vítr propleskává tváře a mé oči žasnou nad poněkud opožděným odchodem zimní primadony, tak vše přebytečné ze mě vyvěrá a odtéká kamsi pryč a teprve teď se ve mně rozpoutá ten nejúžasnější silvestrovský ohňostroj, to každoroční jásání a znovuzrození a s prvním aprílem definitivně procitám do roku 2006. Opírám se o silný kmen obrovského kaštanu, hledíc do stále ještě holého větvoví a v této chvíli se ve mně tetelí, ani netuším odkud se bere, hřejivý pocit, štěstí, jež bych si ani za spoustu peněz neměla kde koupit.


5.4.2006 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:5026x

Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
nadina - Sem a tam
Podělím se o zábavný e-mail
Na Nový rok o slepičí krok!
Máma a brácha
Osmdesátiny
A život jde dál
Ta zmutovaná, sire!
Ohřívaná polívka
O grizzlym
O vůni pomsty
O Lídě

nadina - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si