Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Všechno nebo víc

Když neumíš mluvit, piš!

MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV

Fascinující román, do něhož velká spisovatelka vložila svou životní moudrost 


 


Procítěně a láskyplně, zároveň též s velkým literárním mistrovstvím napsaný román, v němž Marilynne Robinsonová opět dokazuje, že je jednou z největších spisovatelek současnosti. Její styl mi vzdáleně připomíná slavnou Pearl C. Buckovou – Robinsonová se rovněž snaží dobrat až k prapůvodnímu zdroji lidské duše, v němž má tato nejen svůj počátek, ale který ji zároveň obdarovává schopnostmi, mezi nimiž jednoznačně dominuje láska. Ta má ovšem mnoho podob, resp. nemusí být vždy spojena s pocitem štěstí a životního naplnění. Mezistupňů lásky je nepřeberné množství a umění jemného rozlišování mezi nimi je podle mého názoru jednou ze základních charakteristik všech velkých literárních tvůrců. 

Starý a v nové zástavbě staromódně působící dům, obklopený pozvolna zarůstající zahradou, kdysi domov početné rodiny Boughtonovy, je nyní opuštěn. Děti se postupně rozprchly do světa a otec, křesťanský kazatel, v něm dožívá sám. Necítí lítost ani zármutek – je to moudrý muž a ví, že takový je prostě lidský úděl, tato země není místem, kde bychom mohli dosáhnout skutečného, dokonalého štěstí. Tady přece všechno pomíjí, vidí to ostatně všude kolem – chátrající dům, neudržovaná zahrada, hlavně však on sám, stařec nad hrobem. 

Tím hlavním je pro člověka vědomí, že život prožil dobře, podle Boží vůle a starý muž cítí, že se za ten svůj nemusí stydět. Přes všechny neduhy a obtíže, spojené s ubýváním tělesných sil, je v nitru vyrovnaný, pokojný a vděčný za dar života, za nímž se ohlíží s nostalgií, dojetím a ostatními přirozenými lidskými city, především však s láskou k Bohu. Ne, nemá si nač stěžovat ani jako otec rodiny – děti jej často navštěvují, vychoval je snad dobře. Ach ano, Jack... Kdepak je mu dnes konec? Stařec vzpomíná na syna, který jediný nenašel správnou životní cestu a za něhož se každý den dlouze modlí.

Román začíná okamžikem, kdy se do rodného domu vrací dcera Glorie – je jí třicet osm let, zůstala neprovdaná a je tudíž na ní, aby se postarala o stárnoucího otce. Návrat v ní vyvolává nezadržitelný proud vzpomínek na dětství a dospívání, vedle krásných a radostných také těch méně příjemných – mezi ostatními sourozenci platila pro svou lítostivou povahu tak trochu za podivínku, přičemž zvlášť napjaté vztahy měla se samorostlým a mnohdy arogantním Jackem. 

Život umí být někdy zamotaný a nepředvídatelný – Glorie je u otce teprve několik dní, když tu mu náhle, po dlouhých letech mlčení, přichází dopis od marnotratného syna! Jack píše, že by se rád vrátil, což je pro starého pána zpráva, v niž už skoro nedoufal. A tak se sestra znovu setkává s bratrem, od něhož musela kdysi snést nejedno příkoří – teď ovšem před ní stojí rozpačitý, nejistý muž, který neví co říct a jak se k ní chovat. Stejně zaražená a nejistá je však i Glorie.

Co Jackův příchod přinese? Jak a zda vůbec bude možné navázat přetrženou nit jejich životů? Ne, dvakrát vstoupit do stejné řeky nelze, ale přece jen... je to bratr! A přichází zřejmě po nějaké těžké životní prohře, po vystřízlivění z mladického furiantství. V Glorii se střetává tolik nejrůznějších pocitů, že se v nich nemůže vyznat. Který z nich nakonec převáží?

V hledání odpovědi na tuto otázku spočívá základní směřování příběhu, plného vzájemného střetávání, nepochopení a vyřčených i skrytých výčitek, zároveň však i chvilek souznění a porozumění. Glorie tuší, že nakonec, po všech trápeních a bolestech, které si lidé (i ti nejbližší) navzájem mohou působit, sundají masky ze svých duší a zůstane čistá láska – dcery k otci, sestry k bratrovi. A také k domovu a k rodinnému poutu, které nikoho nevylučuje z tajemného společenství, jehož garantem je sám Bůh...


Marilynne Robinsonová se ve svém romanticko-psychologickém díle zastřeně, ale o to působivěji dotýká otázek spojených se smyslem lidského života a jeho metafyzickým vyvrcholením. Kniha tak překračuje hranice literatury a vstupuje do filosofické říše čistých idejí. Zážitek z její četby je úchvatný! 9.12.2016 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:1560x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
DONALD TRUMP: NESPOKOJENÝ (knižní recenze)
MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV
CAROLINE ERIKSSONOVÁ: V MLZE
MAX TEGMARK: MATEMATICKÝ VESMÍR
NEJLEPŠÍ AMERICKÉ KRIMIPOVÍDKY
SAMUEL BJORK: SOVA (detektivní román)
RECENZE VYNIKAJÍCÍHO ROMÁNU VČELY
Psychologicky jedinečný ponor do neprobádaných zákoutí ženské duše
UPOZORNĚNÍ NA MIMOŘÁDNOU KNIHU
DENÍKY POLINY ŽEREBCOVOVÉ

Odette - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si