Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Všechno nebo víc

Když neumíš mluvit, piš!

KRÁLOVO SRDCE

Kontroverzní, nekonvenční kniha o rodičovské lásce a hrůze z utrpení milovaného dítěte


 


Tato kniha si podle mne najde hodně obdivovatelů a současně i kritiků – a obě strany budou mít pro svá tvrzení řadu relevantních důkazů. V každém případě jde o dílo z literárního hlediska kontroverzní a nabízí se otázka, zda jsou úspornost a zkratkovitost textu známkou autorova umění vypreparovat z něj všechen slovní balast a ponechat jen to podstatné, nebo se naopak jedná o neschopnost dodat vyprávění na barvitosti, propracovanosti a slohové vytříbenosti. A stejnou otázku si ostatně můžeme položit i u kratičkých „kapitol“, spíše tedy odstavců, obsahujících často jen několik vět, takže příběh má do značné míry formu deníkového záznamu. A ptát se lze dále – je možné vůbec nazvat příběhem prakticky stále stejné pasáže a scény, odehrávající se buď v lodním podpalubí nebo v nemocničním pokoji? Při bližším, pozornějším zkoumání však poznáváme, že věc zdaleka není tak jednioduchá a že první pohled či názor může klamat. Minimalismus totiž v řadě případů dává literárnímu projevu větší šanci na vystižení specifické, autorem zamýšlené atmosféry než jiné formy či postupy.

Román je založen na skutečné události, kdy v druhé polovině 18. století se v některých oblastech Norska rozmohla epidemie neznámé kožní nemoci, která – neléčená – mohla mít tragický průběh a končit smrtí. Za účelem důkladného prozkoumání této zákeřné a tajemné choroby a stanovení účinné léčby je rozhodnuto převézt z Norska několik pacientů do Kodaně, aby se jim zde mohli věnovat renomovaní lékaři. Kniha líčí cestu lodi s nemocnými do Dánska, jejich pobyt v léčebném ústavu a návrat domů.

Je ovšem třeba upřesnit, že kromě dvou jsou ostatní pacienti zmiňováni jen nepřímo. Příběh se točí kolem vzájemného vztahu otce, který jako jediný z pasažérů je zdravý a jeho dcery, balancující mezi životem a smrtí. Vyprávění se nese v duchu neurčitých, rozestřených scén, odhalujících spíše mimochodem tragédii rodiny, z níž zůstali naživu už jen tito dva. Za stručnou, často jednoslabičnou konverzací lze tušit otcovo zoufalství a nesmírné obavy o dceřin život, což ještě umocňují bolestné vzpomínky na šťastnější časy a strach z toho, co přinese budoucnost. Naturalistické popisy symptomů nemoci, nelehkého sdílení společné kajuty, léčebných postupů nebo pohřbů, kdy jsou nebožtíci po krátkém obřadu svrženi z paluby do moře jsou velice sugestivní a právě tato oscilace mezi ponurými, jakoby v oparu pozemské pomíjivosti se vznášejícími duchovními vizemi na jedné a až brutálně přesnými řezy do hrůz života s děsivou diagnózou na straně druhé je nejsilnějším zážitkem z četby. 

Jak už jsem zmínil, je možné, že tento román norského spisovatele může svou bezprecedentní nekonvenčností čtenáře rozdělit na dva tábory. Za sebe mohu říct, že pozitiva zde vidím jako převažující a že knihu se určitě vyplatí číst. A to i díky překladu Kateřiny Krištůfkové, která zde odvedla poctivou, profesionální práci.


 7.6.2016 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:746x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
DONALD TRUMP: NESPOKOJENÝ (knižní recenze)
MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV
CAROLINE ERIKSSONOVÁ: V MLZE
MAX TEGMARK: MATEMATICKÝ VESMÍR
NEJLEPŠÍ AMERICKÉ KRIMIPOVÍDKY
SAMUEL BJORK: SOVA (detektivní román)
RECENZE VYNIKAJÍCÍHO ROMÁNU VČELY
Psychologicky jedinečný ponor do neprobádaných zákoutí ženské duše
UPOZORNĚNÍ NA MIMOŘÁDNOU KNIHU
DENÍKY POLINY ŽEREBCOVOVÉ

Odette - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si