Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Všechno nebo víc

Když neumíš mluvit, piš!

POZORUHODNÁ DOBRODRUŽSTVÍ SLEČNY ALETHEY DARCYOVÉ

Další barevný kamínek do mozaiky „austenovské“ literatury 


 


Začnu trochu humornou otázkou – na jaké dvě skupiny se dělí slavní spisovatelé? Nebudu vás napínat – na slavné a mimořádně slavné. A jaký je mezi nimi rozdíl? Zhruba tento:

Ti první mají své fanoušky, obdivovatele, zbožňovatele, zkrátka své věrné čtenáře. U těch druhých, mimořádně slavných, se k tomu přidává ještě něco navíc – tito fenoménové to totiž dotáhli tak daleko, že z jejich čtenářů se stávají literární pokračovatelé svých idolů. Ano, je tomu opravdu tak, že (zvláště, pokud již zemřeli a nic dalšího tudíž nenapíšou) tito Mimořádní jsou oblíbeni natolik, že mezi jejich příznivci se najdou i tací, kteří prostě nesnesou pomyšlení na to, že už nikdy nevyjde žádný nový román Jane Austenové – a začnou „její“ knihy psát sami.

Právě jsem prozradil jméno jedné takové mimořádné velikánky, v jejíchž literárních šlépějích se snaží jít početný zástup obdivovatelek, kterým učarovala svým brilantním psaním. Samozřejmě nevím a ani nemohu vědět, kolik jich je přesně, to ale vůbec nevadí. Troufám si ale říct, že jedna mezi nimi vyniká.

Ta dáma se jmenuje Elizabeth Astonová – ona má i podobné jméno! – a tvorba slavné (tedy mimořádně slavné) krajanky ji uchvátila natolik, že napsala již pět nebo šest knih a ´la Jane Austen. Četl jsem z nich sice jen jednu, ale pokud jsou i ty ostatní podobně zdařilé, pak si určitě zasluhuje obdiv a uznání.

Takže – kniha se jmenuje Pozoruhodná dobrodružství slečny Alethey Darcyové a je to austenovsky-autentický příběh se vším, co k tomuto literárnímu žánru patří. Hlavní hrdinka se trochu z trucu, trochu z mladistvé nerozvážnosti (je jí teprve osmnáct) vdává poté, co jí muž jejího srdce na radu a přání své matky dal košem. Brzy po svatbě ovšem zjišťuje, že celou věc uspěchala, když si namísto láskyplného muže a pravého anglického gentlemana, za jakého se před svatbou vydával, vzala někoho úplně jiného, totiž hrubiána, násilníka a darebáka. Aletheyino zoufalství po tomto tragickém zjištění nakonec dosáhne takového stupně, že se nešťastná novomanželka rozhodne k radikálnímu kroku – v dalekých Benátkách má sestru a k ní se nyní vydává s úmyslem svěřit se jí se svým trápením a poprosit ji o radu, co má vlastně v této strašné situaci dělat. Doprovází ji věrná komorná, která svou svěřenkyni miluje takřka mateřskou láskou a je ochotna pro ni udělat cokoli – třeba nechat ušít několik pánských oděvů, protože cestovat po Evropě bude určitě bezpečnější v přestrojení za muže. 

Město na lagunách je však proslulé nejen svou krásou, náměstím sv. Marka a písněmi gondoliérů, ale i tím, že se zde kříží lidské cesty a osudy a tak kromě Alethey sem má namířeno i jistý Titus Manningtree, zapřisáhlý starý mládenec, cíílem jehož cesty je ztracený obraz slavného Tiziana, který by rád našel a vrátil na původní místo v rodinné sbírce. Když k tomu připočteme skutečnost, že Aletheyin manžel nezareaguje na zmizení své ženy s odevzdanou lhostejností, ale naopak zuřivě a pomstychtivě, pak je zřejmé, že příběh nebude jen romantický, ale i jaksepatří dobrodružný.

Mám za to, že kromě již zmíněných je další předností románu autorčino zdařilé vykreslení dobové atmosféry (příběh se odehrává v pozvolna se uklidňujících časech po napoleonských válkách) a společenských konvencí se všemi pozitivy a negativy s nimi spojenými. Nechybí pochopitelně ani humor – ten decentně „austenovský“ je sice nahrazen poněkud rozpustilejším „astonovským“, to ale v žádném případě není příběhu na škodu.

Je to výborná četba, svěží a oduševnělá, u níž se pobavíte, zasmějete a v duchu přenesete do světa, v němž – narozdíl od toho současného – bylo vše přehlednější, uspořádanější a zřejmě i lidštější...


 18.3.2016 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:848x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
DONALD TRUMP: NESPOKOJENÝ (knižní recenze)
MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV
CAROLINE ERIKSSONOVÁ: V MLZE
MAX TEGMARK: MATEMATICKÝ VESMÍR
NEJLEPŠÍ AMERICKÉ KRIMIPOVÍDKY
SAMUEL BJORK: SOVA (detektivní román)
RECENZE VYNIKAJÍCÍHO ROMÁNU VČELY
Psychologicky jedinečný ponor do neprobádaných zákoutí ženské duše
UPOZORNĚNÍ NA MIMOŘÁDNOU KNIHU
DENÍKY POLINY ŽEREBCOVOVÉ

Odette - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si