Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Všechno nebo víc

Když neumíš mluvit, piš!

Kouzelný román – dovedně vymyšlený, graciézně napsaný, láskyplně vytrysklý ze ženského srdce...

ZMRZLINOVÁ KRÁLOVNA 


 


Je to překrásné čtení, jsem přesvědčen, že tato knížka potěší všechny milovníky kultivovaného a inteligentního psaní, každého, kdo dovede ocenit promyšleně vystavěný příběh, v němž vše plyne přirozeně, bez afektovaných či vyumělkovaně sentimentálních „vycpávek“, současně však neobyčejně sugestivně, barvitě a dokonale přesvědčivě. Susan Jane Gilmanová je fantastická vypravěčka, která do své Zmrzlinové královny vložila kromě formální literární zručnosti tolik procítěnosti, vřelosti, láskyplného soucitu s člověkem, bojujícím o holou existenci a dojímavých náhledů do dětské duše, že vytvořila dílo, které určitě nezapadne, ale bude literární stálicí. Domnívám se, že takovýto román mohla napsat pouze žena - sotva by se totiž našel muž, který by dokázal psát s podobným citovým zanícením a srdcem, přeplněným čistě „ženským“ pohledem na svět.

Malka Trejnovská, ruská židovská holčička, prchá spolu se svými rodiči a sestrami před pogromy, kterým museli čelit ve své vlasti. Tím začíná její příběh, její vyprávění o životní cestě, kterou prošla do dnešní doby, kdy se jako stará žena rozpomíná na svoji minulost. Z toho chudého, zmrzačeného děvčátka je nyní bohatá a slavná dáma, kterou život naučil tvrdosti, neústupnosti a nekompromisnímu prosazování svých (nejen obchodních) zájmů. Vzpomínky na dětství a mládí se prolínají s přítomností a je to jen stěží uvěřitelný kontrast - zatímco s ubohou, životem tvrdě se probíjející Malkou čtenář soutící a její osud jej dovádí skoro k pláči, k té druhé ženě (i když ve skutečnosti té samé) cítí spíše averzi. Z Malky je dnes totiž paní Lillian Dunkleová, jak již zmíněno zámožná a veřejně uznávaná osoba, bohužel však nejen to. Tato úspěšná podnikatelka, známá jako Zmrzlinová královna, je panovačná, namyšlená a vypočítavá ženština, strachující se o svoje bohatství a podezírající své nejbližší, že ji o něj chtějí připravit. 

Chtěl bych se zastavit u dvou věcí, které na knize (mimo jiné) obdivuji. Tou první je autentičnost vyprávění – ačkoli jde o smyšlený příběh, vyznačuje se tento ich-formou psaný román takovou přesvědčivostí, že jsem se musel během čtení několikrát ujistit, že opravdu nejde o paměti reálně existující osoby.

Tím druhým aspektem hodným obdivu je schopnost autorky vykreslovat před čtenářem popisované skutečnoti tak živě a barvitě, že ten si připadá jako přímý účastník děje. Ať už jde o stísněné podpalubí lodi, zmítané vlnami na dlouhé cestě do Nového světa, špinané a zapáchající ulice New Yorku, tmavé a zatuchlé byty v oprýskaných domech s venkovními schodišti, popis výroby zmrzliny a vůni jejích nejrůznějších druhů – to vše vnímá čtenář takřka všemi smysly.

Jestliže jsem se zmínil o vzácné schopnosti Susan Jane Gilmanové psát žensky lehce a citlivě, pak je třeba dodat, že jí nechybí ani smysl pro humor, kterým svou knihu jemně, jako by nenápadně koření. Je to ovšem humor vytříbený, distinguovaný a odměřovaný na lékárnických vahách, zkrátka takový, který dává výslednému literárnímu produktu tu správnou „chuť“!

Zmrzlinová královna je knihou, která nejen pobaví a potěší, ale přemýšlivého čtenáře určitě přivede i k hlubšímu zamyšlení se nad mnoha otázkami, kolem nichž rotuje život každého člověka a ke kterým tudíž musíme zaujmout nějaké stanovisko. Myslím, že Susan Jane Gilmanová nám ve svém románu naznačuje, o co především by v životě mělo jít...


 6.3.2016 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:1056x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
DONALD TRUMP: NESPOKOJENÝ (knižní recenze)
MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV
CAROLINE ERIKSSONOVÁ: V MLZE
MAX TEGMARK: MATEMATICKÝ VESMÍR
NEJLEPŠÍ AMERICKÉ KRIMIPOVÍDKY
SAMUEL BJORK: SOVA (detektivní román)
RECENZE VYNIKAJÍCÍHO ROMÁNU VČELY
Psychologicky jedinečný ponor do neprobádaných zákoutí ženské duše
UPOZORNĚNÍ NA MIMOŘÁDNOU KNIHU
DENÍKY POLINY ŽEREBCOVOVÉ

Odette - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si