Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Všechno nebo víc

Když neumíš mluvit, piš!

PETER TREMAYNE: VYKOUPENÍ KRVÍ (knižní recenze)

Osmnácté pokračování historické série je opět silným příběhem s nadčasovým morálním přesahem


 


I kdyby to nebylo napsáno na obálce knihy, čtenář při četbě historického detektivního románu Vykoupení krví sám pozná, že jeho autor je nejen velkým znalcem, ale i obdivovatelem slavných dějin svého národa. Zdá se to být neuvěřitelné, ale kniha je již osmnáctým pokračováním série detektivních příběhů, odehrávajících se v dávných časech Irska, konkrétně tedy v 7. století, a hlavní hrdinka i tentokrát řeší složitý případ, vyžadující od ní nasazení všech duševních, intelektuálních i fyzických sil.

Jakkoli se děj odehrává ve vzdálené minulosti, jde o detektivku zcela moderní, napsanou svižným, nekomplikovaným stylem, ovšem zároveň plnou záhad a tajemství, které z ní činí dílo takřka mysteriózní (vzdáleně mi připomíná Edgara Wallaceho, resp. jeho Černého opata). Je to dáno především autorovou dokonalou znalostí doby, do níž svůj příběh situuje. Na této perfektně usazené základně pak rozvíjí neméně brilantní příběh, charakteristický dle mého soudu především tím, že plyne zcela přirozeně, nenásilně a že jeho hlavní linie se drží stále stejného směru, takže popisné či jiné odbočky nejenže nepůsobí nijak rušivě, ale naopak vytvářejí kolem příběhu aureolu dobové atmosféry a tím mu dodávají na autentičnosti a originalitě. Čtenář zkrátka cítí, že není v záležitostech historických reálií voděn za nos a že autor je nejen skvělý „detektivkář“, ale i odborník na dějiny.

Hlavní postavou je tedy sestra Fidelma, mimořádně schopná a inteligentní žena, která byla v minulosti členkou náboženského řádu (proto ta „sestra“), z něhož ovšem odešla a vystudovala práva. Jejím bratrem je král Colgú - čtenář, který nečetl předchozí díly, se v problematice příbuzenských a jiných vztahů poměrně rychle zorientuje -, jenž je během slavnostní hostiny napadan a těžce zraněn podivným mužem v mnišském oděvu. Kdo jiný než právě Fidelma by se měl ujmout vyšetřování případu vražedného útoku na jejího bratra? 

I když je všemožně podporována svým mužem Eadulfem i řadou oddaných královských úředníků, Fidelma ví, že hlavní břímě odpovědnosti leží na jejích bedrech. Případ se postupně ukazuje být stále komplikovanějším, pro jeho zdárné vyřešení je nutné vyslechnout řadu lidí a rovněž podniknout nebezpečnou výpravu na území znepřáteleného rodu. Dobrodružný příběh plný napětí, odvážných rozhodnutí, statečného vzdoru vůči všem překážkám a neochvějné víry v konečné vítězství spravedlnosti vrcholí neméně napínavým a překvapivým závěrem.

Myslím si, že Vykoupení krví je vynikající kniha, která, jakkoli primárně zaměřena historicko-detektivně, je mnohem víc než historickou detektivkou. Na portrétu hlavní hrdinky i mnoha dalších postav rozehrává autor skvělou morálně-psychologickou partituru, jejíž vyznění není omezeno na konkrétní místo a dobu, ale svým nadčasovým přesahem mocně působí i na dnešního čtenáře. 


 17.1.2016 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:1178x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
DONALD TRUMP: NESPOKOJENÝ (knižní recenze)
MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV
CAROLINE ERIKSSONOVÁ: V MLZE
MAX TEGMARK: MATEMATICKÝ VESMÍR
NEJLEPŠÍ AMERICKÉ KRIMIPOVÍDKY
SAMUEL BJORK: SOVA (detektivní román)
RECENZE VYNIKAJÍCÍHO ROMÁNU VČELY
Psychologicky jedinečný ponor do neprobádaných zákoutí ženské duše
UPOZORNĚNÍ NA MIMOŘÁDNOU KNIHU
DENÍKY POLINY ŽEREBCOVOVÉ

Odette - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si