Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Všechno nebo víc

Když neumíš mluvit, piš!

Nádherná kniha o mimořádném umělci

Už jsem to patrně někde zmínil, ale u této knihy to chci zopakovat - vždy jsem obdivoval a oceňoval nakladatelství, která se nebála jít do určitého podnikatelského rizika, resp. dokázala vydat knihu, u níž se nedalo dopředu odhadnout, zda se „bude prodávat“. A přesto takovouto knihu vydala, a to mnohdy z důvodu zcela „netržního“, o to však sympatičtějšího a záslužnějšího - někdo si v tom nakladatelství zřejmě řekl, že by byla věčná škoda tak krásnou či hodnotnou knihu nevydat a tak díky právě takovýmto knižním nadšencům spatřila světlo světa publikace, která by se za „normálních okolností“ na pultech knihkupectví neobjevila. Dost však teoretických úvah - jedním z těchto nakladatelství je Barrister a Principal a kniha, jíž patří tento úvod, má název TAK TEĎ TU s podtitulem Komplementární svět Dalibora Chatrného.

Tento mimořádný umělec prakticky celé své tvůrčí období prožil v Brně, kde v ateliéru na Botanické ulici experimentoval s výtvarnými i jinými technikami. To, že bohužel není tolik znám jako jiní z jeho současníků, má více příčin, především tedy tu, že Dalibor Chatrný nikdy nepatřil k nějaké vyhraněné umělecké skupině, ale jeho tvorba, stále novátorská a nikdy neustrnulá na dogmatech, se neustále vyvíjela, navíc nejrozmanitějšími směry, což je mimochodem zřejmě jejím nejcharakterističtějším rysem. Publikace TAK TEĎ TU je ostatně právě na tomto fenoménu vystavěna.

Jde o nádhernou, vpravdě výpravnou knihu, která je členěna nikoli chronologicky, nýbrž tématicky, neboť Dalibor Chatrný se ve své tvorbě mnohdy vracel k dřívějším postupům a technikám, aby vzápětí přešel na zcela nové, neprobádané cesty. Původně grafik a rytec, vyvinul se Chatrný v umělce nesmírně širokého záběru, především však v experimentátora par excellence, na což je v knize kladen obvzláštní důraz tím, že je v ní čtenáři představeno téměř dva tisíce reprodukovaných děl, rozčleněných do 22 tématických kapitol.

Za publikací je vidět obrovská práce umělcovy dcery Dany a mnoha dalších spoluautorů, kteří svým dílem přispěli k tomu, že se Daliboru Chatrnému dostalo tři roky po smrti tak skvostného zhodnocení jeho celoživotního díla.

Ve stati s názvem Vidět svět jinak od Jiřího Machalíka jsou v závěru knihy podrobně a s hlubokou znalostí věci představeny Chatrného tvůrčí techniky a zhodnocen význam jeho tvorby v kontextu českého umění druhé poloviny 20. století. Knihu navíc doplňuje DVD s názvem Optickoakustické skladby - jedná se o umělcův společný projekt s hudebním skladatelem Aloisem Piňosem.

Říká se, že lépe je jednou vidět než stokrát slyšet. I pro čtenáře mé recenze bude jistě přínosnější, když se s knihou TAK TEĎ TU seznámí sami. Jsem přesvědčen, že - stejně jako já - i oni budou ohromeni Chatrného rozsáhlou tvorbou, především však jeho úsilím o stále nové a autentičtější umělecké výrazy.


 21.9.2015 - Kultura - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:949x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
DONALD TRUMP: NESPOKOJENÝ (knižní recenze)
MARILYNNE ROBINSONOVÁ: DOMOV
CAROLINE ERIKSSONOVÁ: V MLZE
MAX TEGMARK: MATEMATICKÝ VESMÍR
NEJLEPŠÍ AMERICKÉ KRIMIPOVÍDKY
SAMUEL BJORK: SOVA (detektivní román)
RECENZE VYNIKAJÍCÍHO ROMÁNU VČELY
Psychologicky jedinečný ponor do neprobádaných zákoutí ženské duše
UPOZORNĚNÍ NA MIMOŘÁDNOU KNIHU
DENÍKY POLINY ŽEREBCOVOVÉ

Odette - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si