Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Sem a tam

povídky, črty, zamyšlení

O Medvědovi

Kdo je medvěd?
Medvědová, Medvědová, že se nestydíš, takhle hloupě se ptát. Každý má přece toho svého. Pravého. Koho nebo co si představujeme pod tím pravým medvědem? To je jednoduché. Medvěd je inteligentní a velmi individuálně se chovající zvíře. Potřebuje čas. Pokud nám někdo telefonuje, že viděl medvěda (orso bruno), určitě nám nevolá proto, že se ho bojí, ale spíš proto, že má strach, aby se huňáči něco zlého nepřihodilo. Nevěříte? Pakliže zrovna odjíždíte lyžovat do Dolomit, tak vězte, že právě tam byl po staletí medvěd doma. Projekt Life-Ursus na záchranu medvědů dokonce zajímá i Evropskou unii, která jej z více než poloviny financuje. Nezdá se vám, že se to medvědy poslední dobou jenom hemží? Jeden den se v novinách dočtu, že ukrajinský cirkus zapomněl v Česku dvě medvědice, matku s mládětem. Den na to se pro změnu seznámím s nejstarším žlutohnědým plyšovým medvídkem, jenž byl pod kódovým číslem PB28 vyroben v Německu už v roce 1904 a tamtéž také teprve před nedávnem prodán za více než sto tisíc dolarů. Těpíc, méďa je to sice od pohledu k zulíbání, ale spát s tak drahým medvědem by se jednomu nevyplatilo. To už si raději nechám toho svého.
Jaký je medvěd?
Medvědová, Medvědová, tvůj starý není ani kohout, ani pes, ba ani býk, díky bohu ani vůl (i když se tak někdy chová), ale je to obyčejný medvěd. Asi tato typologie funguje, když se setkala s úspěchem v jednom ženském časopise. Ale kdyby se tak občas proměnil, zasním se v duchu, například v krásného Ivánka. No tak prr, Medvědová, vždyť sama také nejsi žádná hvězda, k Nastěnce máš setsakramentsky daleko. Jen si přiznej, že jsi jí nikdy nebyla. No právě, co bych chtěla. Kde jsou ty časy, kdy jsem v očekávání věcí příštích odsekávala jeho kamarádům, tvrdíc, že grizzly není doma, nepřijde a nikdy se už vyskytovat nebude. Dnes je to medvěd jako každý jiný. Úplně obyčejný brtník. Nečepýří se jako kohout na hnojišti, neolizuje tě jako pes (i když bys leckdy nepohrdla), ani se nenaparuje jako býk. A vůl? – o tom radši Medvědová pomlč, však ty také dokážeš být pěkná satorie. Takže se nediv, že si Medvěd čas od času zařve. Udělá kravál. Dělá čest svému jménu. Á propos, Medvědová, jen si přiznej, že by ti to jeho řvaní skoro chybělo. Bylo by to přinejmenším podezřelé a na pováženou, kdyby se mu jednoho dne zničehonic ztratil hlas.
Jaký je život s Medvědem
Někdy smutný a někdy veselý. Jak už to tak v životě chodí. Občas zrána, sotva si protřu víčka, mrknu na Medvěda a říkám si: Medvědová, Medvědová, kampak jsi jen dala oči? Jindy, když Medvěd řve, až se hory zelenají, protože ho vyrušuji u jeho technických projektů s takovými volovinami jako jsou domácí práce
a sobotní nákupy, utěšuji sebe sama: Medvědová, Medvědová, možná kdyby ses rozvedla, v mnohém by se ti vlastně ulevilo. Na nákupy bys nechodila, vařila by sis zhusta pohanku, jáhly a ovesné vločky. Byla bys zdravější, krásnější a možná i ty své bláboly bys jednoho dne měla šanci dopsat. Takhle Medvědovi vyváříš, podstrojuješ a zbůhdarma na něj obdivně civíš, když se sklání nad svými technickými projekty. Opájiš se planými nadějemi, že se jednoho dne vzbudíš a budeš ženou slavného vynálezce, jemuž jen o fous unikne Nobelova cena za fyziku. Když jsi uprostřed noci probuzena cvrlikáním ptačích opeřenců a pootevřeným oknem se line neuvěřitelně libá směska vůní, medvěd jen zarochní. On má sice půlnoc, ale ty, Medvědová, víš, že máš pro tuto noc své odespáno, kdyby ses na uši stavěla. Ve dvě v noci ještě není čas ani pro ranní ptáče. Noční svícení Medvěd nesnáší, takže můžeš přemýšlet, meditovat a nořit se do jogínského odosobnění. Vznášíš se až někde u stropu a pozoruješ ten nesourodý manželský pár. On zabírá dvě třetiny letiště, zato tvé tělo je celé pokroucené, jako by se chtělo ještě více zmenšit a znepatrnit. Posedlá zvědavostí, lehce se dotkneš Medvědova čela. Jemným nalehnutím na frontální část lebky, pozoruješ, co se děje uprostřed medvědích snů. Hmm, jen se neprozraď neopatrným vyjeknutím. Tak vida! Medvěd prohání po louce statnou mladou medvědici. Právě ji povalil do trávy, tlapou strká před sebou a válí s ní sudy. Zlověstné Medvědovo zamručení tě zavčas vzpamatuje. V poslední chvíli ještě zahlédneš udivený výraz ve tváři medvědí mladice. Probůh? Odpoutáš se od jeho hlavy a vpluješ do pokrouceného ženského těla. Medvědová, Medvědová, žádná paní vynálezcová, žádný slavný manžel, nezbývá, než aby ses konečně rozhodla a byla na tom božím světě sama za sebe. Pravda, nejsi nejmladší, ale stále ještě statná medvědice a možná i stojíš za hřích. Někdy. Kdyby si toho Medvěd ráčil všimnout, nemusel by si pak nechat zdát o tobě před dvaceti lety.


18.1.2006 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:5383x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
nadina - Sem a tam
Podělím se o zábavný e-mail
Na Nový rok o slepičí krok!
Máma a brácha
Osmdesátiny
A život jde dál
Ta zmutovaná, sire!
Ohřívaná polívka
O grizzlym
O vůni pomsty
O Lídě

nadina - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si