Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Zajímavosti pro všechny

Zajímavosti pro všechny :)

Vybíráte dřevěnou podlahu?

Pro rodinný dům i byt si můžete vybrat krásnou dřevěnou podlahu s tloušťkou od 7 do 20 milimetrů, v různých barvách povrchu a s rozličnou finální úpravou. Ve firmě KPP, která nabízí dřevěné podlahy společností Kährs, Bauwerk, Solidfloor, LM Flooring a Mosaici d'Asolo, jsme se zeptali na nejdůležitější rozdíly mezi jednotlivými výrobci a produkty.

Kährs má ve výrobě dřevěných podlah velmi dlouhou tradici, věnuje se jim přes 150 let a jeho základní konstrukce podlah se používá dodnes. Do 30. let minulého století minulého století byly podlahy jen z masivu. Od 30. let Kährs přistoupil k výrobě vrstvených podlah, které svou konstrukcí zabraňují kroucení dřeva v různých teplotách a vlhkostech. Ve 40. letech začal Kährs vyrábět třívrstvé podlahy, což je konstrukce, kterou známe dodnes. Lamela ze tří vrstev obsahuje spodní smrkové nebo borovicové dřevo v podélném směru, které slouží jako tzv. protitah. Střední vrstva je ze stejného materiálu a toto jádro či nosič je v protiběžném směru. Na vrchu je třetí, takzvaná nášlapná vrstva. Ta je orientována opět v podélném směru. Právě tato vrstvu je jako jediná na podlaze vidět.

Původní podlahy se musely po pokládce nějak upravit, pomocí lakované nebo olejované vrstvy. V 70. letech Kährs jako první výrobce představil povrchovou úpravou na dílcích z továrny. Dnes už tento standard převzali v podstatě všichni výrobci. Proto stačí podlahu položit a žádnou další vrstvu nemusí podlahář vytvořit.

Kdyby takové řešení neexistovalo, bylo by stále třeba podlahu položit, přebrousit a nalakovat. U běžných parket se tento postup používá stále, u plovoucích podlah bez mezikroků vybroušení, prvního laku, druhého broušení a druhého laku ušetříte při pokládce 5 – 6 dní.
 

 Kährs Spirit_Rugged_dekor Fossil

 

 

 

V roce 2000 Kährs začal jako první dělat zámkové spoje. Do té doby byly podlahy vyráběny systémem pera a drážky po dlouhých i krátkých stranách a jednotlivé díly se k sobě lepily. Zámkové spoje firma stále vylepšuje, aby byly podlahy velmi stabilní, ale zároveň aby je bylo možné snadno položit i rozebrat. Nový zámek přináší jednak zjednodušení práce a díky němu je možné položit podlahu i ve velkých plochách, až 1 200 m2 v jednom kuse. Takové řešení je skutečně výjimečné.

Dřevěné podlahy jsou podle vrchní povrchové úpravy označované jako lakované a olejované. V ČR se v minulých letech prodávalo přibližně 90 % lakovaných podlah, v současnosti je stále vyšší zájem o olejovanou úpravu. Olejovaná povrchovka vypadá přirozeněji a dřevo působí více přírodním dojmem. U lakovaného povrchu je stále vidět další vrstva, u olejovaného povrchu taková vrstva vidět není.

Na běžnou údržbu jsou olejované verze stejně náročné jako lakované, je však třeba dobře volit přípravky k ošetření podlahy, které by neměly být příliš agresivní. Olejovaný povrch podlahy je třeba jednou za čas obnovit. Vše záleží na tom, jak je místnost frekventovaná. V bytě – v ložnici s minimálním provozem to stačí jednou za 2 až 2 a půl roku. U obýváku či kuchyně je úprava nutná přibližně jednou ročně.

 KPP - 6

 

Lakované podlahy takovou údržbu nepotřebují. Podlahu můžete zrenovovat přebroušením vrchního laku a části nášlapné vrstvy. Takovou úpravu podlaha potřebuje přibližně po 15 letech užívání.


Jaké jsou tloušťky podlah?

Dřevěné podlahy se vyrábějí nejčastěji v tloušťkách 14-15 mm a 10 mm. V nabídce je možné najít i podlahy s tloušťkou 7 mm, odborníci je označují jako dýhované podlahy. U některých podlah je k dispozici i tloušťka 20 mm, např. u kolekce Kährs Grand.


Jaká je životnost podlah?

Záleží na tom, jak se člověk stará. Někdo dokáže povrch zničit za dva roky, jiný má podlahu i po 20 letech jako novou. S běžnou údržbou je životnost 15mm podlah 50 – 60 let, včetně započítaných renovací. Nášlapná vrstva má tloušťku 3,6 mm a zbroušením při renovaci jí část (0,5 – 1 mm) ubyde. Podlahu je možné přebrousit třikrát.


Jak položit podlahu?

Vše záleží na tvaru místnosti, ale jedním z hlavních bodů je optika. Většinou se pokládá tzv. proti oknu na délku. Každému se ale líbí něco jiného. Do menších místností 20-25 metrů se nehodí dlouhá prkna a kresba dřeva moc nevynikne. Lepší využití najde v místnostech s rozlohou od 50 m2. Dřevěné podlahy běžné tloušťky 14-15 mm se pokládají bez přilepení k podkladu, slabší podlahy se mohou či musí lepit.31.8.2011 - Bydlení - Komentářů:7 - Přidat komentář - Přečteno:11510x

Názory čtenářů

tomas.erkvel 26.5. 8:36
Konkrétně tuto kdyby chtěl někdo doporučení:

https://www.epicentrumhome.cz/parat-190-eiche-country-182x2200x14mm-3-lamela-olej-kartac/
tomas.erkvel 26.5. 8:35
Bezva článek, dřevo je zkrátka dřevo. Měnili jsme ze staré opotřebované plovoucí podlahy za dřevěné a je to jako nebe a dudy.
kianid1357 13.6. 21:38
https://www.refundo.cz/?ref=1193
marta79 22.4. 10:38
Dobrý den, zajímá mě, jestli je možné pokládat dřevěnou podlahu na původní betonovou:

http://www.betonove-podlahy.eu/betonove-podlahy-moderne

Jedná se o strojní práci a podlaha je skvěle rovná a hladká
Maják 27.3. 11:34
Na dřevěných podlahách se mi strašně líbí ten přirozený vzhled.
Bajbis 13.5. 10:00
Dřevěný podlahy jsou fakt skvělý, jen si dejte pozor, abyste je dobře udržovali. Pěkný článek o tom najdete např. na webu jedné podlahářské společnosti - viz broušení parket
thais9 14.11. 21:45
Pořizovali jsme si novou podlahu domů a zvolili jsme dřevěné podlahy Kährs, máme je ve všech pokojích. Dobře se udržují a jsme s nimi celkově spokojeni.
Poslední
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Elektrické vozítko je nyní dostupné pro každého!
Soutěž se stavebním materiálem Ytong
Vtipné a neuvěřitelné - jaké jsou příběhy účastníků ankety o stavbě domu?
Vybíráte dřevěnou podlahu?
Kočárek Teutonia BeYou! HB komplet - letní akce
Elegantní kočárek Teutonia Cosmo
Typové domy - lepší parametry s nižším rozpočtem?
Pozvánka na veletrh FOR ARCH 2011
Nízkoenergetické domy: investice do pohodlí
Neuvěřitelný příběh mého domu

CherryAnn - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si