Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Zajímavosti pro všechny

Zajímavosti pro všechny :)

10 tipů, jak správně udržovat rodinné bazény v létě

Zapuštěné bazény a plastové bazény je třeba náležitě čistit a udržovat. Mezi základní prvky správné údržby patří bazénová chemie. Takto označené přípravky, nejlépe značkové, jsou určeny k čištění a udržovaní vody v bazénu. Je třeba s nimi nakládat s rozumem a vždy se řídit přesným dávkováním uvedeném na obale přípravku. Zároveň je dobré vyhýbat se „neznačkovým“ přípravkům, které se čas od času na trhu objevují. Značkové přípravky jsou totiž pečlivě testovány a jsou zdravotně nezávadné. V případě „neznačkové“ bazénové chemie to s jistotou tvrdit rozhodně nelze.


Údržba zapuštěného bazénu v letní sezóně


A jak na údržbu zapuštěného bazénu, když už máme všechny potřebné přípravky k dispozici? Chcete-li, aby byl váš rodinný bazén a voda uvnitř ve skvělé kondici po celou letní sezónu, doporučujeme dodržovat základní kroky správné údržby. Nabízíme 10 tipů, jak na to.


1. Pravidelné měření hodnoty pH v bazénu


Základem je pravidelné měření pH, které snadno odhalí, že je s vodou něco v nepořádku. Hodnotu pH lze měřit různými metodami (papírové testery, kapková metoda atd.). Vždy je ale důležité udržovat hodnotu pH v rozmezí 7,0 – 7,4 pH. Pokud hodnoty nevyhovují, pH upravíte na optimální hodnotu pomocí přípravků na úpravu pH (pH plus; pH minus).


2. Pravidelná filtrace během dne


Venkovní bazény je třeba pravidelně, i několikrát za den filtrovat. V době, kdy bazén nevyužíváte, zapněte filtraci a alespoň 30 minut ji nechte v kuse běžet. Z velké míry filtrací eliminujete závažnější znečistění bazénu, jehož odstranění by vás stálo značné úsilí.


3. Chlorové tablety udrží vodu průzračnou


Chcete-li mít vodu průzračnou, čistou a zdravotně nezávadnou, rozhodně nesmíte zapomenout na chlorové tablety. Ty se většinou umísťují do plovoucího zásobníku, kde se pomalu rozpouštějí a uvolňují chlor do vody. Optimální hodnota chloru ve vodě je 0,3 až jeden miligram na jeden litr vody.


4. Šokový přípravek pomůže v boji s řasami a bakteriemi


Začíná-li se vám zdát, že voda postupně zelená, nebo má-li již zelený nádech, přidejte do vody šokový přípravek. Ten efektivně zničit zárodky řas a bakterií, které mají zelenání vody na svědomí.


Stene-li se, že je voda v bazénu již značně zelená, neprodleně musíme provést šokovou chloraci a zároveň přidat do vody tzv. flokulant, který řasy a nečistoty z vody vysráží a ty se pak usadí na dně bazénu. Následně je snadno vysajeme bazénovým vysavačem.


5. Zakrývání bazénu v době, kdy není využíván


V případě, že nevlastníte zastřešení bazénů, měli bychom venkovní bazény zakrývat. Jak v době přes den, kdy bazén nevyužíváte, tak i v noci. Hrubé nečistoty, které do bazénu může zanést vítr, se usadí například na bazénové plachtě a vy nebudete mít s čištěním bazénu takovou práci.


6. Vysávání dna bazénu


Čas od času je nezbytné bazén vysát. Tedy dno bazénu. Sami časem zjistíte, jak často je tento úkon třeba provádět. Každopádně alespoň jednou týdně je záhodno venkovní bazén vysát a odstranit usazené nečistoty.


7. Údržba a čistění filtrace


S vysáváním bazénu úzce souvisí čištění filtrace. Pokud máte zanesený filtr, dokonale průzračné vody nikdy nedosáhnete. Filtračnímu zařízení, případně recirkulačnímu systému, věnujte taktéž v průběhu léta značnou péči. Jak udržovat filtrační systém naleznete v článku, který se tomuto tématu věnuje podrobněji.


8. Čištění hladiny venkovního bazénu


Mít čistý bazén neznamená jenom využívání bazénové chemie a vysávání bazénového dna. Čistění hladiny venkovního bazénu je aktivita, kterou byste měli provádět vždy, když bazén opouštíte a také, než jej začnete využívat. Při pravidelném čistění hladiny nebudete muset tak často vysávat dno, neboť velké množství nečistot odstraníte, než se vůbec stihnou usadit na dně. Čistění hladiny provádíme pomocí jemné síťky.


9. Dopouštění čisté nové vody do bazénu


Kvalitu vody v bazénu ovlivňuje také její teplota a objem. Pokud máte v bazénu málo vody, dochází k jejímu rychlejšímu ohřívání. To nahrává tvorbě řas a bakterií a může dojít k zezelenání vody. Voda v rodinném bazénu by proto neměla přesáhnout teplotu 25,5°C. Pokud se voda přehřívá, není nic jednoduššího, než dopustit do bazénu novou vodu. To samé v případě, dojde-li k přirozenému úbytku vody v bazénu, například při dovádění dětí v bazénu.


10. Zastřešení bazénu je účinná ochrana před znečištěním


Chcete-li si výrazně ušetřit čas a práci s čistěním zapuštěného bazénu, doporučujeme nainstalovat zastřešení bazénů, které uchrání venkovní bazén od zanášení hrubých nečistot do vody. S výběrem zastřešení bazénů si nechte poradit od odborníků.21.7.2011 - Domov - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:6829x

Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Elektrické vozítko je nyní dostupné pro každého!
Soutěž se stavebním materiálem Ytong
Vtipné a neuvěřitelné - jaké jsou příběhy účastníků ankety o stavbě domu?
Vybíráte dřevěnou podlahu?
Kočárek Teutonia BeYou! HB komplet - letní akce
Elegantní kočárek Teutonia Cosmo
Typové domy - lepší parametry s nižším rozpočtem?
Pozvánka na veletrh FOR ARCH 2011
Nízkoenergetické domy: investice do pohodlí
Neuvěřitelný příběh mého domu

CherryAnn - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si