Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Zajímavosti pro všechny

Zajímavosti pro všechny :)

Jak udržovat bazén?V praxi existují dva přístupy k údržbě bazénu. V prvním případě se problémy řeší, až když dojde k nějaké závadě, což však může vést k velkým škodám (poškozené čerpadlo už se dá jen vyměnit).

Druhý přístup spočívá v preventivní údržbě. Závažným poruchám se tak předchází včasnou kontrolou. Zdánlivě vyšší náklady jsou přitom stále menší, než když se poškodí celé zařízení. Výrobci a dodavatelé by měli v provozním řádu upozornit na specifika jednotlivých strojů a technologií. Měly by být jasně stanoveny požadavky na pravidelné kontroly a údržbu.

Celá údržba se provádí v závislosti na typu bazénu (plastový bazén a pod.), jeho velikosti a stavu a obecně ji lze rozdělit na údržbu vlastní konstrukce a přilehlých místností a údržbu technického vybavení.

Údržba konstrukce bazénu


Nevýhodou polypropylenových bazénů je, že poměrně jednoduše dochází k jejich znečištění opalovacími oleji. Při běžné údržbě čistíme fólii vlažnou vodou s běžně používanými detergenty. Nesmí se používat agresivní rozpouštědla ani práškové prostředky, kterými by se povrch bazénu poškrábal.

Čištění chromových částí


Pochromované bývají v bazénech zpravidla vstupní trysky, trysky protiproudu, krycí mřížky přelivného žlábku a odtokové trysky. Na chromových částech se usazují různé povlaky vápenatých, hořečnatých a železnatých sloučenin. Naštěstí se dají tyto nečistoty snadno odstranit malým štětcem a roztokem kyseliny solné. Po ukončení prací je důležité ihned ošetřované místo neutralizovat, opláchnout vodou a přeleštit.

Údržba technologie bazénu


Filtrační jednotky

Jemný písek se v tvrdých vodách obalí vápenatými solemi již během jednoho roku provozu. Vzhledem k tomu, že je čistota písku velmi důležitá pro výslednou kvalitu filtrátu, je nutné provádět cca každé dva roky kontrolu. Odstavíme filtr, vybereme písek a necháme odstát v roztoku kyseliny solné. V kyselém roztoku propíráme písek tak dlouho, dokud se bude na povrchu tvořit pěna a voda bude "šumět". Potom necháme písek odstát v čisté vodě a měníme vodu tak dlouho, až bude pH vody v nádobě neutrální. Takto přečistíme celý obsah filtru a vrátíme ho zpět do filtrační jednotky. V dočasně otevřeném tlakovém filtru se zkontroluje stav vnitřní povrchové úpravy.

Čerpací jednotky

Nejvíce namáhanou částí bývají ucpávky a těsnění kolem točících se hřídelí jednotlivých oběhových čerpadel. Je nutno cca jednou za dva roky vyměnit těsnění. Vždy je třeba dodržovat pokyny dané výrobcem. Dále se musí kontrolovat usazeniny v oběžném kole, případné vybrace, hlučnost chodu a zahřívání motoru. Součástí údržby musí být i pravidelné mazání ložisek.

Výměníky na ohřev vody

Zařízení na ohřev vody se během provozu postupně zanáší vápenitými a hořečnatými usazeninami známými jako "kotelní kámen". Tím dochází ke zhoršení jeho účinnosti a ke zvýšeným energetickým ztrátám. K čištění se používají roztoky kyseliny solné v závislosti na materiálu průtokového ohřívače. Průtoková tělesa se zpravidla čistí společně s odstávkou filtru a čerpadel.
21.3.2011 - Bydlení - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:2507x

Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Elektrické vozítko je nyní dostupné pro každého!
Soutěž se stavebním materiálem Ytong
Vtipné a neuvěřitelné - jaké jsou příběhy účastníků ankety o stavbě domu?
Vybíráte dřevěnou podlahu?
Kočárek Teutonia BeYou! HB komplet - letní akce
Elegantní kočárek Teutonia Cosmo
Typové domy - lepší parametry s nižším rozpočtem?
Pozvánka na veletrh FOR ARCH 2011
Nízkoenergetické domy: investice do pohodlí
Neuvěřitelný příběh mého domu

CherryAnn - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si