Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Život okolo mne

Nejen cestou z práce a do práce

Myslivec aneb každý má svého koníčka


Těšila jsem se na návštěvu k tetě L. Většinou mi něco na počkání ušila. Tentokrát jsem si přála krátké kalhoty pod kolena tzv. golfky, pod koleny na pásek se zapínáním na knoflík. Zatím je nikdo nenosil, leda tak myslivci jako stejnokroj, ale byla tuhá zima, já jsem měla zimní prázdniny a v módním časopise Burda jsem je viděla. Byly tam jako inspirace oblečení pro jarní vycházkovou kolekci. Teta byla švadlena v domácnosti, taky psycholožka místních dam a vrba ve věcech důvěrných. Už jsem se viděla, to bude paráda, učitelky na základce budou zase koukat. Aby mi vše ladilo, tak jsem pak nosila stejnou barvu podkolenek a svetříků. A v novém jsem vyrazila hned v pondělí po prázdninách. Byla jsem žákyní 6té třídy. Už tehdy jsem měla ráda něco jiného. Teta mne vždy podpořila.


Nápad byl, ale z čeho mi to ušije? Teta si věděla rady, dala mi svou starou sukni, kterou jsem vypárala, pak látku namočila do vody a dala uschnout. Mohla jsem tam přespat, takže jsem mezi tím pomohla tetě s úklidem. Měla jsem to u nich doma ráda a v zimě ještě raději. Přestože jsem nechtěla moc jíst, těšila jsem se na domácí uzenou šunku, játrovku zvanou „lebervuršt“ a chléb od pekaře, pro který chodil strýček pěšky, každé ráno mimo neděli po čtvrté hodině ranní, před tím než jel do práce.


Strýček E. pracoval jako montér a hutník, ve svém volném čase chodil zabíjet prasata a dělat zabíjačku, a byl členem místního Mysliveckého sdružení Ostříž. Byl vysoký, hřmotný a docela oblý přes břicho, měl vysoké čelo bez vlasů a pronikavý pohled. Vždycky říkal: „Lejdinko, jez. Dívej jak si chudá. A přidej si, jak ti chutná.“ Toho dne nebyl doma, byl místní hon. Během dne byla slyšet ze vzdáleného lesíka a porostů střelba, ta však odpoledne utichla. Když se setmělo, teta se několikrát podívala z okna a tiše si pro sebe řekla: „Podhaz, ten zas přijde navalený jak žito. Kde buchne, tam ho nechám ležet.“


Již byla tma, slyšely jsme, jak klapla vrátka a radostný štěkot jejich loveckého psa. Teta šla ke dveřím. „Paní L., tak Vám ho vezeme, to vám byl hon, parááda, trošku jsme oslavovali. Pan E. byl úspěšný. Bažanty a zajíce vám pověsíme do pivnice na hřebík. No a starého hajného vám vyneseme, sáňky pak opřeme o chalupu. To je kus chlapa. Několikrát nám spadl i ze saní. Uff.“ poslouchala jsem za dveřmi. Teta otevřela dveře do chodby, chlapi strýčka uložili na zem a úsměvem na tváři šli pryč. Mlčky jsem sledovala tetu. „Podhaze starý, tady tě nechám spát! Oběma rukama mu sundávala oteplené zimní gumáky, od sněhu mokrý kabát hubertus i ušanku a k hlavě položila kýbl. Ne, že se udusíš! Tu budeš spát.“ nadávala, pak zavřela dveře do pokoje a pokračovala ke mně: „ Jak uslyšíš, že nechrápe, tak mi řekni.“. Pak jsme se dívaly na televizi, teta šila mé módní golfky a já se chodila dívat na strýčka. „Tetó, už nechrápe ani nedýchá. Pojď sem!“ volala jsem z chodby. Teta přišla se zrcátkem, dala ho k jeho nosu a rtům a řekla: „Podhaz jeden, dýchá, ale spát bude na zemi." a přikryla ho jednou károvanou dekou a druhou pruhovanou mu dala pod hlavu. Za venkovními dveřmi kňučel jejich ohař, přes sklo ve dveřích asi viděl, že páníček leží na zemi nebo cítil jeho slivovicí ovoněný dech až ven.


Ráno jsem se potkala se strýčkem až u stolu. Vymydlený, oholený, nasnídal se a vypil svůj ranní litr mléka, podíval se na mne a řekl: „Lejdinko, jez. Vidíš, kdybych byl chudý, tak na té zemi v noci zmrznu a umřu. Jak se najíš, tak se teple obleč a můžeš se mnou do lesa. Dáme ještě před obědem srnkám trochu sena do krmelce."


A co Vy, kdy si uděláte čas na procházku do lesa?


 23.1.2011 - Povídky - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:1919x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Sarbedka - Život okolo mne
Lžičky aneb Vím, že tě mám
Maska
Tajné nákupy
Mezi nebem a zemí
Od té doby
Lenora
Zvěřinec na gauči aneb s kým máme tu čest
Sebevědomí
Turecké lázně aneb očista těla
Matko, já tě zabiju aneb strach

Sarbedka - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si