Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Sem a tam

povídky, črty, zamyšlení

S chalupou sem, s chalupou tam

 

Matko, mlč,” utne její rejpání Robin.

Vezmi si,” přistrčí přede mě chlebíčky. Uvaří černou kávu a jeho oči napovídají. – Vidíš, nepřeháněl jsem. Zato ona na mě potají zamrká. Její přimhouřené oko mi lstivě namlouvá, že chlapovi se musí ve všem vyhovět. Trochu mi zatrne, když dopijeme kávu a Robin mě vede do pokoje, ve kterém bychom měli za měsíc bydlet.

Je tu starý nábytek ještě po babičce. Starožitný.”

A co postele?” Na první pohled je jasné, že z vyřezávaných postelí s obrovskými čely letiště nevypadne.

Ještě je upravím. Uřežu nohy, čela snížím.” Vůbec nepochopí, že si přeji mít lůžka vedle sebe a ne je mít do tvaru písmena L.

Žíněnky vyměním za molitanové matrace,” doplňuje. Hraji si s psychou. Sklopím menší zrcadla připevněná z boku k velkému zrcadlu a pozoruji se z boku. Náramně mě baví tato hra, i když si trochu znechuceně pomyslím, že s takovým příšerným profilem mi nezbývá nic jiného, než se vdát. Usedám na nízkou stoličku a vypláznu na sebe sama jazyk, s lokty opřenými o stolky po stranách psychy.

To bude tvé království, že?”

A kde bude to tvé?”

No přece tady,” buchne se smíchem na postel.

Zkoušíte si společné bydlení?” znovu se nasune do dveří budoucí tchyně. Robin si hvízdá jakousi pitomou melodii, která tahá za uši. S rukama za hlavou dává na srozuměnou, že je v transu, jaksi a úplně mimo. Vůbec nechápu, o co se tady hraje a o čem tato hra je. Zdá se mi, že to neví ani on, ani ona. Otevřené dveře nabírají na rychlosti.

Matko, průvan!” zařve Robin. Za matčinými zády prásknou dveře.

Tak už bys mohla vypadnout, ne?” Zasyčí můj nastávající na matku, zatímco já sedím pořád ještě u psychy, ztuhle civím a nechápu, která bije. Matka stojí ve dveřích jako tvrdé Y. Něco se stalo, protože se dívá střídavě na něj a na mě, jen ať si probůh nemyslím, že je její syn šílenej. Možná si z této situace mám vzít nějaké ponaučení, možná to má být poslední varování, ale míjí se to účinkem. Jediné, co si v této chvíli přeji, je to, aby se to nikdy nestalo a když už se to muselo stát, tak ať to – krucinál - co nejrychleji skončí. Je mi z té atmosféry trochu šófl a nanicovatě, aniž dokážu vychytat proč.

Ty máš ale chování,” ucedí skrze tenké rty Jaruna a odejde. Robin rázem ožije a chová se jakoby nic. Dokonce se uvolí k tomu, že mě doprovodí na podnájem.

Seš nějaká zaražená.”

Proč se k matce tak divně chováš?”

Nesmíš si ji pustit k tělu. Jinak bodá jak sršeň.”


 

Blíží se mé narozeniny. Obloha dubnově zatažená. Tíživý zmatek mě naplňuje úzkostí.

Zničehonic si vzpomenu na jedny vánoce. Jak se Robin přiřítil s dárkem. Na poslední chvíli.

Vůbec jsem nevěděl, co ti mám koupit.” Obdaroval mě egyptskou rozkládací taškou z přírodní kůže. Líbila se mi. Ode mě dostal sportovní károvanou košili. Z Číny.

Tak jo, díky,” řekl, “my si s matkou dáváme prachy. Aspoň si koupíme, co potřebujeme.” Tehdy také ten děsný zmatek.

Co chceš koupit k narozkám?” vrátí mě Robin do reality a pohládne mě po hlavě. 20. 4. to bude rok – na Hitlerovy narozeniny…

Co ti brnkne o hlavu.”

Vím i nevím, proč si nepřipadám čistá jako Popelka, ale spíš vyčuraná. Říkám to jen tak a jenom kvůli němu. Holky nad gaučem se mohutně plácají do tlustých stehen, takže nejspíš je všechno v pořádku. I starý známý červotoč smířlivě chroupá ve skříni. Avšak jedno vím jistě, přeskromnou Popelušu ti přehrávat nebudu. Zdržíš se něco přes hodinu a prcháš na večerní zkoušku. Sama sobě chci nadělit tu největší radost. Zůstanu doma a budu šprtat angličtinu. Bojuji s Leností a Pilná prohrává. Po tvém odchodu mě opouštějí obě. Jako bych to nebyla ani já. Nejsem ve své kůži. Sama svou paní. Cítím, jak málo chybí a zapadnu do jakéhosi soukolí. Jako jedna z flašek na stroji v pivovaru, musím se podřizovat cizí vůli. Zdá se mi, že silný proud života mě lstivě unáší kamsi do ztracena, do neznáma, abych se ztratila sama sobě a svůj cíl nenašla.


 

Na chalupě

Rodiče pořád budují a přestavují babiččinu chalupu. Docela je chápu, protože v paneláku je nuda a drahé cestování po světě si může dovolit jen pár pracháčů a pár rovnějších za státní peníze.

Táta nás provází po svém rodném hájemství a Robin zvědavě okukuje stropní klenutí, staré žlaby, nízké světlíky do ulice a obrovská vrata do dvora.

Dobře si to tady prohlídněte, dokud to smrdí chlévem, za rok se to tady nepozná.”

Chlapi tady chtějí zbudovat halu a já je beru,” směje se máma.

Ukrutně se nudím. Jsem docela ráda, že jsem holka a k tvrdé práci si tím pádem nečuchnu. Robinovi nezbude než se zapojit.

Nahoře uděláme podkroví,” motá se kolem nás Luďa.

Kam se postěhují vlaštovky?” pohlédnu na čtyři hnízda, naplácaná pod trámem.

Přiletěly jen dvě, ostatní se nevrátily.”

Neuvěřitelné. Tušily nebo zahynuly? Prozíravost vlaštovek nezná mezí. Máma mě táhne bokem. Usadíme se na lavici pod ořechem, dál od chlapských problémů.

Tak co, jaká je? Jak tě přijala?”

Normálně. Chlebíčky a kafe udělal Robin.”

Vážně?”

Žijí jinak, než my. Nevím, co si mám o tom myslet.”

Kde budete bydlet?”

V pokoji s nábytkem po babičce.”

Je členem bytového družstva, ne?”

Jinak se nestěhuji, kdyby to mělo být na furt.”

Co to plácáš?”

Copak má cenu zakládat rodinu, když člověk nebydlí ve svém?”

Hlavní je někde začít a pak se uvidí. Za pár let se může poštěstit.”

No jo, omleté pravdy, ty jdou mámě vždycky nejlépe. Kroutí nesouhlasně hlavou nad mými soukromými vzpourami, ale určitě by se mnou neměnila ani za nic.

Vezmi si, je ze starých jablek, ale dobrý,” přistrčí přede mě štrůdl.

Výtečný jako vždy. Přemýšlím o mámě. Jak mazaně dokáže manipulovat s tátou, který si nikdy nebude jistý, jestli ty jeho čtyřicítky inteligentní odhalila nebo ne. Se mnou, když jí svěřuji věci, které nerada přiznávám i sama sobě. S bráchou, který maká na chalupě, protože si tam připadá jako bůh stvořitel a ona ho v tom podporuje. Taková nějaká přečistá a vymydlená, ale jaká je tam uvnitř? Co se jí vlastně honí hlavou? Zvláštní ženská. Z druhých vytahuje, ale na sebe nikdy nic neprozradí. Nic neřekne. Vypadá, jako by měla čerstvě vymalováno a uklizeno. Tváří se tak po celých dvacet čtyři hodin, den co den. Vysmýčila a strhala povětrné rudé tapety. Se smetím vyhodila ideály a sny. Mezi čtyřicítkou a smrtí vyměnila zaměstnání a začala od nuly. Nestrádá, protože si na pěkné šaty a zlato dokáže sama vydělat. Září spokojeností, když mi ukazuje, co si dá sem a co támhle. Jsem z toho všeho tumpachová a také smutná, že se spolu s ní nedokážu radovat. Z věcí. Pane jo, kdyby celá rozrušená ukázala na oblohu se slovy: “Pegas na nás mává,” tak to bych zůstala tvrdá jak štolverk. Takhle se musím přetvařovat, abych jí udělala radost.

Ty mě vůbec neposloucháš.”

Ale poslouchám.”

Možná to u tchyně bude docela dobré.”

Já vím.” Ale nevěděla jsem vůbec nic. Má sinusoida se zrovna ponořuje pod hladinu. Vzhůru do bezvědomí. Napadají mě obvyklé blbosti. O vycpaných lidech na rudých náměstích. Vrťte se paňácové… O hlavách drnkajících po dláždění. Terazky som majorom, súdruh Příchozí. Každý je Ausländer, jen jeden domácí. Včera zvečera Marcela nám zvracela, poblila nám záchodovou mísu. Síra je v sýru, pánové. ---

Mám ji vzbudit nebo ne?” Kdosi se mnou nesměle zacloumá. Otevřu jedno oko.

Ach, to jste vy, můj kočí, odvezte mě.” Robin zírá a máma s tátou rovněž. Rozesměji se a přestanu až doma. Na podnájmu.

Robin sedí nakvašený. Baví se na půl huby, jako by mu někdo ublížil.

Hele, co ti je? Uletěly ti včely?”

Ále, připadám si jako vůl.”

Nepřeháněj.”

Táta všechno ví, všechno zná, věčně poučuje.”

Štve tě, že ti říká tomahavk?”

To taky, Luďa se ukecl.”

Neboj, ty to přežiješ.”

Trochu blbý argument, ale na něj zabírá. Vzpamatuje se a špatné časy si nasazují masku těch dobrých. Štika bere na sebe podobu kapra. Na jezeře.

Co to je, jáství? Zmatené hledačství bez základní chuti a barvy. Pořád neznám recept na zkrocení sebemrskačské zlolajnosti a vzteklého buřičství, obojí ve mně doutná bezcílným přidušeným plamínkem.

V ponurém mlčení nasloucháme staré skříni s červotočem, jež ve svých útrobách skrývá můj tajný sen. Tlustý sešit s pár popsanými, ale více nepopsanými stránkami. Má tabula rasa. Mlčky se chvějeme. Mlčky se milujeme. Mlčky se loučíme. Nepřející zlá mlhovina, Utkaná z chladu a mrazivého mlčení. Vznáší se nad našimi těly. Odešels. Odkudsi se urval poslední zbytek vášně a pádí po pokoji. Zmítá se v rozechvělém neukojení. Tys pryč a kdosi zůstane podveden.15.2.2009 - Povídky - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:3571x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
nadina - Sem a tam
Podělím se o zábavný e-mail
Na Nový rok o slepičí krok!
Máma a brácha
Osmdesátiny
A život jde dál
Ta zmutovaná, sire!
Ohřívaná polívka
O grizzlym
O vůni pomsty
O Lídě

nadina - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si