Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Felis Sapiens

Z deníku šílené Sephinky

Kočičí lidé I.

Nebojte, nebude to recenze na stejnojmenné mystérium s Nastassju Kinskou v titulní roli. Před časem se mi dostala do ruky knížka od dvou amerických psycholožek T. McKinnon a G. Patnaik "Jsem kočka nebo pes?" (Like Cats and Dogs: Revealing Your Feline or Canine Self). U mě to byla docela jasná odpověď, protože člověk se "kočkou" nestává, nýbrž rodí, ale co ostatní lidé v mém okolí?

K tomuto příspěvku mě navíc přiměl jeden známý, který se mi svěřil s jedním snem, jenž se mu opakuje od dětství. Závěr byl poměrně šokující – cítí se být kočičím mužem, což mi doložil mnoha příklady ze svého života. Byl plný obav, jak má tohle vysvětlit dívce svého srdce tak, aby si ona nemyslela, že je naprostý blázen. Nevím, jestli jej překvapila moje vstřícná reakce, ale každopádně jej nadchlo, že se podobnými myšlenkami už nějakou dobu zabývám.

Autorky rozlišují základní tři typy charakterů lidí - psi, kočky a kočpopsi - a vše navíc dávají do souvislosti a astrologickým znamením. A nebyla bych ta správná "štírkočka!, abych něco takového jen tak přešla bez povšimnutí. Bez zajímavosti není, že někdo může mít např. raději psy než kočky, ale přesto je to „kočičí člověk“; to autorky vysvětlují tím, že patrně podvědomě touží po tom, co sami postrádají, čímž se pokouší dosáhnout vnitřní vyrovnanosti. Bylo by chybou předpokládat, že je někdo kočkou na sto procent – možná někteří takoví jedinci jsou, ale zpravidla má každý nějakou tu psí nebo kočkopsí vlastnost a ani já nejsem výjimkou.

Kočičí lidé jsou doslova a do písmene posedlé touhou vědět o všem, co se okolo nich děje a hýbe (možná ještě lépe – mít to vše pod kontrolou) – to už je vidět na zvědavých kočičích dětech, které jsou schopné rozebrat rádio nebo utrhat hlavičky panenkám jen aby zjistily, co je „tam uvnitř“. V dospělosti vynikají analytickými schopnostmi, které často aplikují při zájmu o fungování lidské duše, a proto se často uplatňují nejen jako právníci, soudci, matematici a finanční analytici, ale i jako psychiatři, psychologové, sociologové, detektivové (např. Hercule Poirot) a umělci. Při práci potřebují pokud možno samotu nebo alespoň pracovat samostatně (dle vlastní zkušenosti mohu říct, že takový velkokapacitní open-space donutí kočku k výpovědi poměrně rychle) a velice často jsou na vedoucích pozicích.

Možnost „být sama“, je pro kočku téměř nezbytná. Ne že by kočičí lidé byli nějací sociopatičtí podivíni, ale občas chtějí být samy a zalézt si někam, kde je nikdo nebude rušit: hlavně když se jim něco stane nebo jim někdo ublíží. To si pak v soukromí lížou rány a vylezou až tehdy, kdy se cítí lépe. Neradím nikomu, aby se snažil jak dvounohou, tak čtyřnohou kočku vytahovat z její skrýše – vždycky to skončí drápanci. Stačí počkat (nebo kočkat?) a ona sama přijde vrnící, dožadující se pohlazení.(pokračování příště)


18.8.2005 - Společnost - Komentářů:1 - Přidat komentář - Přečteno:108561x

Názory čtenářů

Zdena65 24.8. 7:59
Asi máme opravdu hodně společnýho - taky jsem štírka.Mimochodem,ta kniha byla přeložená do češtiny ? Pošli mi prosím vzkazík.Dík
Poslední

Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Sephira - Felis Sapiens
Velmi pozdní ohlédnutí za rokem 2006
Exkluzivní průzkum
Básnička do recitační soutěže
Cating out
Demence v přímém přenosu
VyVolovina
Kočičí lidé I.
CzechTek podruhé
Tancuj, tancuj, vykrůcaj, vykrůcaj, len mi pecku nezrůcaj...
Válka světů

Sephira - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si