Komerční příspěvky mohou vkládat pouze uživatelé, kteří si jejich zobrazení zaplatí. Více info - FAQ.

Skupča :-))

Co mi projde rukama,očima či mozkovnou...

Zkouška z typografie

Pro všechny kalendářů milovné dámy(i pány ovšem) jsem předatlovala tyhle zjevně základní a také dosti zásadní poučky z tiskoviny DigiFoto Komora,a doufám že to bude ku prospěchu.Je třeba podotknout,že rady zde dané nemusíte pro své kalendáře používané na netu brát úplně doslovně,ale pro případ že byste se chtěly chovat jako profíci...a nebo tisknout... tenhle text vznikl v návaznosti na tutorial na výrobu kalendáře,když budu dostatečně šílená,možná vám předhodím i ten....

 

 

Zkouška z typografie

 

 

 

Než začnete vytvářet kalendář,projděte si několik dobře míněných rad týkajících se typografie-práce s textem.Využijete je samozřejmě i pro jiné typy tiskovin,třeba novoročenky,pozvánky,vlastní navštívenky apod.

 

Držte se při zemi

 

  Mnoho-zejména začínajících- uživatelů pc je okouzleno možnostmi volby nejrůznějších druhů písma(fontů).I když v systému najdete jen základní sadu,není problém sehnat zdarma další desítky až stovky fontů a pak nastává rej!V jednom dokumentu je třeba vyzkoušet aspoň polovinu písem ve všech dostupných řezech (řez je variantou jednoho fontu-typicky tučný,kurzíva,tučná kurzíva…)Výsledek bývá žalostný,přímo odpovídající vkusu autora a jeho poučenosti o typografii.

 

  Takže zásada č.1 zní: používejte nejvýše dva druhy písma.Zkušení typografové často doporučují kombinovat tzv. patkové písmo (typicky Times New Roman) s bezpatkovým (např. Arial,Tahoma).Patkové písmo se nezřídka používá pro sazbu textů,v titulcích se naopak volí písmo hladké,bezpatkové.

 

 

  Jistě sami cítíte rozdíl mezi těmito dvěma ilustracemi-a to se jedná jen o „obyčejný kalendář“.V první ukázce se „grafik“ vyřádil vskutku dosyta,ovšem vyrobil obyčejný paskvil.Potvrzuje to druhý-uhlazený a typograficky čistý-příklad,byť byl navržen s použitím těch nejobyčejnějších fontů,které najdete v každých Windows.

 

  Všimněte si taky rozdílu v barevnosti.Stejně jako přemíra druhů písma,také mnoho barev v jednom dokumentu škodí.Zkuste pracovat dle zásady „tón v tónu“- používat více barev jednoho odstínu v různé sytosti.Výbornou volbou je sladit barevnost textu s dominantní barvou fotografie.

 

Nezaklánějte se

 

  Byla-li zmínka o řezech písma,ani s těmi to není úplně jednoduché.Například taková italika – skloněné písmo.Zrovna tento řez je třeba používat velmi citlivě.Klasická typografie jej preferuje pro citace,přímé řeči v textu a většinou spíše také pro slavnostní příležitosti.

 

Tučňákům odzvoněno

 

  Tučný řez písma se odborně nazývá vyznačovací a v souladu se svým názvem se používá ke zvýraznění vybraných částí,zejména v sazbě rozsáhlejších textů.Použití „boldu“ - jak se tučný řez v cizojazyčném pojmenování a také v typografickém slangu nazývá - je jednodušší než u kurzivy,ovšem mnoho začátečníků,ale i relativně zkušených uživatelů dělá jednu zásadní chybu.Používají tučné písmo u malých velikostí textu (6-10 bodů) v domnění,že sazba tak bude výraznější a čitelnější.Opak je bohužel pravdou.Tučné písmo v malých velikostech „zalévá“ sazbu,jež je pak mnohem hůře čitelná než při použití fontu se štíhlými proporcemi tahů.Máme-li vám radit,zrovna kalendárium s malými číslicemi je jedním z nejhorších kandidátů pro použití tučného písma.

 

  Užít si ho dosyta naopak můžete při vkládání letopočtu do fotografie,kam se řez Bold hodí velmi dobře.Také pokud používáte negativní písmo (světlé písmo na tmavém pozadí) je tučný řez vhodnější.Následující příklady – srovnání – snad ani není nutno komentovat.

 

 

 

Piště čitelně

 

  Švihovka – jak se slangově psané písmo nazývá – patří mezi písma,která dobrý grafik použije jednou za uherský rok.U amatérských typografů jde však – neznámo proč – o velmi oblíbený typ.Pomineme-li jeho nadužívání,často se lze setkat s kardinální chybou při volbě psaného fontu,totiž se sazbou velkými písmeny (verzálkami) .Zde platí podobná paralela jako u tučného písma.Laik se domnívá,že napíše-li text velkými písmeny,bude čitelnější a zřetelnější.jak to dopadlo v případě „švihovky“,vidíte sami na příkladu.

 

 

 

 

  Jestliže radíme používat psané písmo velmi zřídka,je třeba varovat také před dalšími typografickými výstřelky.Vystříhejte se nejrůznějších efektů,jako je prostorové písmo,nápisy zakroucené do prapodivných tvarů,stínované fonty nebo třeba jen konturové písmo.Všechna tato „vylepšení“ ukazují na nepoučený amatérismus a estetické kvalitě vašeho kalendáře či jiné tiskoviny jimi rozhodně nepřidáte,naopak „zabijete“ kvalitní fotografii.

 

 

 

 

 

Zdroj:DigiFoto komora

 

 3.4.2008 - Zábava - Komentářů:0 - Přidat komentář - Přečteno:9991x


Vložení komentáře
Nejste přihlášen(a). Musíte se nejprve přihlásit. přihlásit.
Přihlášení - registrace


Nejnovější texty
Pedig a Slovensko
Skupca - Skupča :-))
...k zamyšlení.....
Instalace programu Manžel
Tak nejak mi to prislo opravdové.....
PF od ČEZ
Hledají se účastníci pro novou reality show !!!
Manžel na zabití
trocha kresleného humouru... :o)
Když máte syny,
O odstraňování chloupků
Těhotenství-Nejkrásnějších 9 měsíců v životě ženy

Skupca - Fotogalerie
Reklama:
Další blogy - deníčky
Šikovné odkazy (882)
recepty (581)
ANDROMEDA (490)
Moje oblíbené recepty (443)
Hlbší pohľad na život (373)
Moje závislosti (151)
Najkrajšie slová (148)
Skupča :-)) (141)
Navody/Tutorials (127)
Patchwork (104)
RECEPTY (89)
Zajímavosti pro všechny (77)
Sem a tam (72)
Pleteme s Dulinkou (72)
OLINKA -OLDŘA (69)
Cesta za růží (66)
Vítejte a pomějte se! (65)
Postřehy z mojí hlavy (62)
Tvořivý blogísek (56)
Zajímavé články na internetu (53)
Blog o zdraví, kráse, čistotě, práci prostě o životě :) (50)
Kosmetika Avon.net (48)
Váš nejmilejší polštářek ke snění! (48)
Všechno nebo víc (44)
Felis Sapiens (43)
Můj bloček (42)
Povídky (41)
Život okolo mne (41)
Recepty (40)
hobbyland Milib (39)
Nápověda - FAQ
Co je to blog nebo deníček?
Můžu si založit svůj vlastní?
Může si někdo cizí číst mé příspěvky?
Přečtěte si